سیستم متحرک موشکی روسیه در مناطق اروپایی "گسترش پیدا می‌کند"

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تسلیحات هسته ای روسیه بخش کلیدی استرتژی نظامی آن کشور شده است

یک فرمانده نظامی روسیه گفت این کشور در سال ۲۰۱۷ سیستم های متحرک موشکی‌اش را در مناطق اروپایی گسترش خواهد داد.

ژنرال سرگئی کاراکایوف گفت: تکنولوژی پل موقت اکنون اجازه می‌دهد موشک‌های هسته‌ای به مناطق جدید نقل مکان کنند و "از هر گونه موانع آبی" عبور کنند.

تنش میان روسیه و ناتو به خاطر الحاق کریمه و درگیری در اوکراین تشدید شده است. با این حال، دو طرف توافق کرده‌اند که روز دوشنبه در بروکسل مذاکره کنند.

جنز استولتنبرگ، دبیر کل ناتو گفته است: "حالا که تنش‌ها تشدید شده، گفتگوی مستقیم با روسیه مهم‌تر و حساس‌تر است".

در اولین نشست شورای ناتو-روسیه، در ماه ژوئیه، سفیران ۲۸ کشور عضو ناتو با الکساندر گروشکو نماینده روسیه گفتگو خواهند کرد.

آقای گروشکو گفت که قصد دارد یک گفت و گوی صریح در مورد وضعیت امنیتی، به ویژه "عواقب تقویت ناتو در شرق" انجام دهد.

ناتو همکاری با روسیه را پس از الحاق شبه جزیره کریمه به این کشور در سال ۲۰۱۴ به حال تعلیق در آورد. از آن زمان تا کنون روابط بین دو طرف سرد باقی مانده است.

هر دو طرف تمرین‌های نظامی برگزار کرده‌اند و ناتو برای ایجاد اطمینان در کشورهای بالتیک و لهستان، نیرو‌های خود در این منطقه را افزایش داده است.

انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا زنگ خطر دیگری را به صدا درآورده زیرا باوری گسترده وجود دارد مبنی بر اینکه موضع او در قبال ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه بسیار دوستانه است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption در تمرینات ناتو در لیتوانی در ماه نوامبر حدود ۴ هزار سرباز شرکت کردند

روسیه حدود دو ماه پیش موشک های بالستیک با برد کوتاه (اسکندر ام) را در کالینینگراد، که با لهستان و لیتوانی هم‌مرز است، مستقر کرد.

آقای پوتین ماه گذشته گفت که روسیه مجبور بود از سیستم موشکی خود در برابر تاسیساتی که تهدیدآمیز تلقی کرده استفاده کند.

گزارش های تایید نشده همچنین حاکیست که روسیه می‌خواهد موشک‌های یارس خود را توسط ​​راه آهن منتقل کند.

والری گراسیموف،رئیس ستاد کل روسیه روز پنجشنبه به رایزنان نظامی خارجی در مسکو گفت این ادعا که افزایش تسلیحات روسیه در غرب این کشور تهدیدی برای ناتو محسوب می‌شود "کاملا بی‌اساس"است.

به گفته آقای گراسیموف تعداد نیروهای نظامی روسیه در غرب این کشور کاهش اما فعالیتهای ناتو به سمت شرق روسیه افزایش پیدا کرده است.