اوباما: به پوتین در مورد دخالت در انتخابات آمریکا هشدار داده بودم

حق نشر عکس EPA
Image caption رئیس‌جمهوری آمریکا از این که شماری از حامیان حزب جمهوریخواه هوادار ولادیمیر پوتین هستند ابراز حیرت کرده است

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گوید که شخصا به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه گفته بود که از دخالت در روند انتخابات آمریکا خودداری کند.

آقای اوباما در آخرین کنفرانس خبری خود گفت که در ماه سپتامبر به رئیس‌جمهوری روسیه در مورد عواقب "ادامه دخالت" در روند انتخابات آمریکا هشدار داده بود.

رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است که موارد هک (شبکه‌های کامپیوتری آمریکا) پس از آن متوقف شد.

روسیه اتهام‌های مربوط به هک را به شدت رد کرده و از آمریکا خواسته است اگر مدرکی در این زمینه دارد، ارائه کند.

سخنگوی آقای پوتین گفته است "آنها (آمریکایی‌ها) یا باید دیگر در این زمینه حرفی نزنند یا مدرک نشان دهند."

+ ببینید: پوتین به آمریکا: اگر مدرک دارید نشان دهید

+ بیشتر بخوانید: 'حمایت' اف‌بی‌آی از ارزیابی سیا درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

بیشتر بخوانید: ترامپ گزارش سیا درباره نقش روسیه در انتخابات آمریکا را مضحک خواند

آقای اوباما به طور ضمنی گفت که آقای پوتین از موارد هک خبر داشت و افزود "چیز زیادی در روسیه بدون اطلاع ولادیمیر پوتین اتفاق نمی‌افتد."

رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است یافته‌های سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا نشان می‌دهند که روسیه مسئول هک ای‌میل‌های حزب دموکرات آمریکا در آستانه انتخابات نوامبر امسال بوده است.

آقای اوباما از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا خواسته است تا "دخالت" در روند انتخاباتی آمریکا را جدی بگیرد. او در عین حال از گفتن این که آیا این هک‌ها تاثیر قاطعی بر نتیجه انتخابات داشته، خودداری کرد.

آقای ترامپ پیشتر گزارش‌های منتشر شده در این باره را رد کرده و آنها را موضع‌گیری‌هایی سیاسی خوانده بود.

باراک اوباما در نشست خبری خود از آقای ترامپ انتقاد نکرده اما گفته است شماری از جمهوریخواهان، "دخالت" روسیه در انتخابات آمریکا را جدی نگرفته‌اند.

رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین از این که شماری از حامیان حزب جمهوریخواه آمریکا هوادار ولادیمیر پوتین هستند، ابراز حیرت کرده است.

مطالب مرتبط