تخلیه شرق حلب؛ هزاران نفر در انتظار توافق

حق نشر عکس Reuters

با وجود آن‌که خبرهای منتشر شده حاکی از نزدیک بودن توافق قطعی برای خروج هزاران نفر به خارج از شرق حلب است، مردم همچنان در خیابان منتظر اتوبوس‌ها برای انتقال به مناطق امن‌اند.

هزاران غیرنظامی و شورشی از جمله کودکان در شرایط دشوار و خطرناک خط مقدم در انتظار از سرگیری عملیات انتقال از شرق حلب هستند.

شورشیان ایران را متهم کرده‌اند که مانع ادامه عملیات انتقال از شرق حلب شده است. آنان می‌گویند ایران درخواست کرده ابتدا غیرنظامیان دو روستای شیعه کفریا و فوعه در استان ادلب از آنجا خارج شوند.

هم‌زمان در شبکه‌های اجتماعی تصاویری از قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، در نزدیکی قلعه تاریخی حلب منتشر شده و ادعا شده که او در شرق این شهر بوده است. ادعایی که منابع مستقل آن را تایید نکرده‌اند.

عربستان سعودی که از آن به عنوان یکی از حامیان شورشیان مخالف بشار اسد یاد می‌شود، خواستار پایان دادن به این وضعیت در حلب شده و اقدامات نیروهای وفادار به بشار اسد را "جنایت جنگی" خوانده است.

یکی از مقام‌های وزارت خارجه این کشور اوضاع فعلی حلب را "یکی از بدترین فجایع قرن ۲۱ در مقابل چشمان جامعه جهانی" توصیف کرده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption کودکی همراه وسایلش که از خرابه‌های خانه‌شان جمع کرده است

روز گذشته جمعه ۱۶ دسامبر (۲۶آذر) روند خروج از شرق حلب متوقف شد.

دست‌کم ۶ هزار نفر تاکنون از این منطقه خارج شده‌اند.

براساس این توافق به طور همزمان به هزاران غیرنظامی عمدتا شیعه در روستای کفریا و فوعه در استان ادلب اجازه خروج داده می‌شود. ادلب در کنترل شورشیان مخالفان بشار اسد است.

این توافق همچنین شامل انتقال مجروحان از دو شهر مضایا و زبدانی در نزدیکی مرز لبنان هم می‌شود. این دو شهر در کنترل نیروهای دولت سوریه قرار دارند.

توقف انتقال از شرق حلب

نیروهای دولت سوریه و شورشیان مخالف هر یک دیگری را به نقض توافق آتش‌بس موقت برای خروج غیرنظامیان متهم می‌کنند.

گفته می‌شود شبه‌نظامیان حامی دولت بشار اسد خواسته بودند هم‌زمان عملیات خروج شیعیان زخمی از دو روستای کفریا و فوعه در استان ادلب انجام شود اما گروهی از مخالفان مسلح دولت سوریه مانع شده‌اند.

به گفته شورشیان شبه‌نظامیان شیعه به سوی اتوبوس‌های حامل مردم شلیک کرده‌اند.

از سوی دیگر منابع نزدیک به دولت هم شورشیان را متهم کرده‌اند که هنگام خروج از شرق حلب همراه خود سلاح پنهان شده و اسیر برده‌اند.

حق نشر عکس Reuters

انتظار می‌رود در صورت آغاز مجدد عملیات انتقال، دست‌کم ۴ هزار نفر دیگر که در شرق حلب گرفتار شده‌اند از این منطقه خارج شوند.

بیشتر بخوانید: توقف عملیات غیرنظامیان از شرق حلب

صبح پنجشنبه، ٢٥ آذر (١٥ دسامبر)، گزارش شد سرانجام در شرق حلب آتش‌بس برقرار شده و روند انتقال زخمی‌ها از این منطقه به جریان افتاده است.

بخش شرقی حلب از حدود چهار سال پیش در اختیار نیروهای مخالف بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه قرار داشت و در این مدت، حملات سنگین ارتش سوریه، به خصوص بمباران هوایی، به محله‌های این بخش ادامه داشته و ویرانی گسترده و تلفات سنگینی را برجای گذاشته است.

قرار است شورای امنیت سازمان ملل در هفته جاری پیشنهاد فرانسه را در مورد حلب به رای بگذارد.

براساس این پیشنهاد، به ناظران بین المللی اجازه داده می‌شود که وارد حلب شده و بر عملیات اضطراری ارسال کمک نظارت داشته باشند.

حق نشر عکس Reuters
حق نشر عکس Reuters

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط