درگذشت اسماعیل طلبکف، رهبر حزب کمونیست تاجیکستان

اسماعیل طلبکف، رهبر حزب کمونیست تاجیکستان
Image caption اسماعیل طلبکف، رهبر حزب کمونیست تاجیکستان

اسماعیل طلبکف، رهبر حزب کمونیست تاجیکستان به طور نابهنگام در سن ۶۱ سالگی درگذشت.

آقای طلبکف بعد از ظهر روز جمعه ۲۶ آذر درگذشت و مراسم تدفین او روز شنبه برگزار شد. بستگان آقای طلبکف گفتند که او از بیماری خاصی رنج نمی برد و فقط قبل از فوت از سر درد شکایت داشت، ولی گفته بود که جدی نیست.

اسماعیل طلبکف، متولد ماه فروردین ۱۳۳۴ در ولایت ختلان، در جنوب تاجیکستان بود و در سال ۱۳۵۴ از بخش اقتصاد دانشگاه ملی تاجیکستان فارغ‌التحصیل شد و از سال ۱۳۶۱ در سمتهای مختلف حزب کمونیست فعالیت داشت.

آقای طلبکف تابستان گذشته در انجمن حزب کمونیست بر کرسی رهبری نشست. وی چندین سال معاونت رهبری حزب کمونیست را به عهده داشت، در انتخابات گذشته هیات رهبری حزب، با شادی شبدالف، رهبر سابق کمونیستهای تاجیکستان که ۲۵ سال رهبر آن بود، رقابت کرد و پیروز شد.

Image caption اسماعیل طلبکف، رهبر حزب کمونیست تاجیکستان

در این انجمن آقای طلبکف از رهبری سابق حزب کمونیست به خاطر ناکامی این حزب در انتخابات پارلمانی در اسفندماه ۱۳۹۳ انتقاد کرده و از جمله گفته بود که اکنون فرصت رهبری جوانترها در حزب فرا رسیده است. در این انتخابات حزب کمونیست دو درصد رای آورد.

اما آقای شبدالف این ادعا رد کرد و گفت که این انتخابات همراه با تخلفات گسترده صورت گرفت و موجب شد که حزب کمونیست که تا آن زمان همیشه در پارلمان دو کرسی داشت، به پارلمان راه نیابد.

آقای طلبکف قبلا شادی شبدالف را استاد خود می دانست و همراه او در انتخاباتهای ۱۳۸۸ و ۱۳۸۳ و ۱۳۷۸ مشارکت داشت و عضو پارلمان شده بود. آقای طلبکف در دو انتخابات ریاست جمهوری به عنوان نامزد حزب کمونیست از جمله رقیبان امامعلی رحمان، رئیس جمهوری، بود، ولی فقط پنج درصد رای آورد.

در جریان مبارزات انتخاباتی ۱۳۹۱ آقای طلبکف در مصاخبه ای با بی بی سی گفته بود که در صورت پیروزی اصلاحات گسترده در سیستم مدیریت دولتی انجام می دهد و از جمله "اولین کاری که می کنم، (کاربرد عبارت) "جناب عالی" را (در مورد رئیس جمهوری) می بردارم."

حزب کمونیست تاجیکستان سابقه دار ترین حزب سیاسی در این کشور است و تاریخ تاسیس آن به سال ۱۲۹۶ در بخارا برمی گردد. آن زمان گروهی از جدیدها یا "جوان بخاریان" با حمایت دولت بولشویکی روسیه حزبی را به نام حزب کمونیست تاسیس دادند که بعد بخشی از حزب کمونیست شوروی شد.

در زمان شوروی حزب کمونیست زمام قدرت را در دست داشت و پایه های قدرت آن پس از سیاست "پرسترویکا"ی میخائیل گورباچف متزلزل شد.

پس از استقلال تاجیکستان و آغاز جنگ داخلی حزب کمونیست تلاش داشت قدرت را در دست خود نگه دارد، ولی امامعلی رحمان که در اواخر سال ۱۳۷۰ با کمک گروههای شبه نظامی موسوم به "جبهه خلق" به قدرت رسید، سرانجام از این حزب کنار رفت و حزب جدیدی را با نام "حزب خلق دموکرات" تاسیس کرد.

به دنبال این، بسیاری از صاحب منصبان کارت‌های عضویت خود در حزب کمونیست را پس دادند و به حزب جدید پیوستند که آقای رحمان، رهبر آن، تا به حال زمام امور را در تاجیکستان در دست دارد.

شمار فعلی اعضا و طرفداران حزب کمونیست در تاجیکستان حدود ۴۰ هزار نفر ارزیابی می شود.

موضوعات مرتبط