ونزوئلا طرح جمع‌آوری اسکناس ۱۰۰ بولیوار را به تاخیر انداخت

منتقدان نیکلاس مادورا را متهم می‌کنند که طرح برچیدن اسکناس ۱۰۰ بولیواری را برای مقابله با بحران اقتصادی ارایه کرده است حق نشر عکس Reuters
Image caption منتقدان نیکلاس مادورا را متهم می‌کنند که طرح برچیدن اسکناس ۱۰۰ بولیواری را برای کنترل بحران اقتصادی ارایه کرده است

دولت ونزوئلا که با مشکلات اقتصادی و بحران اقلام ضروری مواجه است اعلام کرده طرح جمع‌آوری اسکناس‌های ۱۰۰ بولیوار را تا ماه ژانویه آینده به تاخیر می‌اندازد. اعلام ناگهانی جمع‌آوری این اسکناس رایج طی روزهای اخیر مشکلات متعددی برای شهروندان این کشور به وجود آورده بود.

چند روز پیش نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا گفته بود با تغییر سریع اسکناس ۱۰۰ بولیواری به سکه، تبه‌کاران و قاچاقچیان در مناطق مرزی فرصت تعویض آن را نخواهند داشت.

اما منتقدان دولت می‌گویند که این تصمیم هم در راستای تصمیم‌های دیگری است که آقای مادورو از سر استیصال برای مقابله با بحران اقتصادی گرفته بود.

در چند روز گذشته هزاران ونزوئلایی ساعت‌ها در صف بانک ایستادند تا اسکناس‌های ۱۰۰ بولیواری خود را تعویض کنند.

امروز (شنبه ۱۷ دسامبر - ۲۷ آذر) از ونزوئلا گزارش شد که حتی گروهی چهارصد نفره از مردم این کشور برای خرید مواد غذایی بدون توجه به بسته بودن مرز این کشور با کلمبیا، به سوی شهری مرزی در اورنا کلمبیا هجوم برده‌اند.

بیشتر بخوانید:

اعلام ناگهانی تغییر پرارزش‌ترین اسکناس ونزوئلا به سکه

موضوعات مرتبط