شورشیان سوریه 'اتوبوس‌های راهی روستاهای شیعه‌نشین را آتش زدند'

اتوبوس سوریه حق نشر عکس Reuters
Image caption اتوبوس‌های مورد حمله راهی روستاهای شیعه‌نشین برای تخلیه ساکنانآن بودند

گزارش‌ها از سوریه حاکی است شورشیان مخالف دولت به چند اتوبوس حمله کرده و آنها را آتش زده‌اند. این اتوبوس‌ها برای تخلیه و انتقال ساکنان روستاهای "کفریا" و "فوعه" در استان ادلب به سوی این مناطق درحال حرکت بودند.

تخلیه روستاهای کفریا و فوعه که در کنترل شورشیان فتح شام است، شرط نیروهای حامی بشار اسد برای تخلیه شرق حلب بوده و حالا بیم آن می‌رود که عملیات خروج هزاران نفر از شرق حلب بار دیگر متوقف شود.

با این حال گزارش‌ها حاکی از آن است که اتوبوس‌ها همچنان مشغول انتقال مردم از شرق حلب هستند. بعضی از خبرنگاران سوری هم گزارش داده‌اند که تعدادی اتوبوس برای خارج کردن غیرنظامیان وارد کفریا شده‌اند.

دیدبان حقوق بشر سوریه تعداد اتوبوس‌های آتش گرفته در راه دو روستای شیعه را شش اتوبوس گزارش کرده است.

چه کسانی حمله کردند؟

تلویزیون دولتی روسیه از حمله کنندگان به عنوان "تروریست‌های مسلح" نام برده اما هنوز مشخص نیست چه گروهی اتوبوس‌ها را آتش زده است.

شماری از شورشیان، جبهه فتح شام را به حمله متهم کرده‌اند. نام قبلی جبهه فتح شام، جبهه نصرت است که به عنوان گروه مرتبط با القاعده شناخته می‌شد.

در مقابل تلویزیون المنار وابسته به حزب‌الله لبنان و تلویزیون المیادین، نزدیک به بشار اسد، گزارش داده‌اند که این اتوبوس‌ها در جریان درگیری دو گروه مختلف شورشیان آتش گرفته است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption هنوز مشخص نیست کدام گروه اتوبوس‌ها را آتش زده است

تحولات قبلی را اینجا دنبال کنید: تخلیه شرق حلب؛ 'اتوبوسها وارد منطقه شده‌اند'

شرق حلب از سال 2012 در کنترل گروه‌های مختلف شورشیان بود. در چند روز اخیر دولت سوریه با کمک نیروهای روسیه موفق شد پس از شش ماه محاصره، بیشتر نقاط شرقی حلب را پس بگیرد.

صبح پنجشنبه، ٢٥ آذر (١٥ دسامبر)، گزارش شد که سرانجام در شرق حلب آتش‌بس برقرار شده و روند انتقال زخمی‌ها از این منطقه به جریان افتاده است.

عملیات انتقال هزاران نفر از شرق حلب روز بعد متوقف شد. شورشیان نیروهای ایرانی حامی بشار اسد را متهم کردند که باعث توقف عملیات شده تا این‌که روستاهای شیعه‌نشین تحت کنترل شورشیان در ادلب تخلیه شود.

نیروهای حامی بشار اسد هم شورشیان را متهم کردند که همراه خود اسلحه و اسیر از شرق حلب خارج کرده‌اند.

تخلیه شرق حلب به محاصره چهار ساله مناطق تحت کنترل شورشیان از سوی نیروهای دولتی و متحدان آنها پایان خواهد داد.

موضوعات مرتبط