سازمان عفو بین‌الملل نظامیان میانمار را به 'جنایت علیه بشریت' متهم کرد

تعدادی از مسلمانان روهینجا حق نشر عکس AFP/Getty Images

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید که اتهامات وارد شده به نیروهای نظامی میانمار (برمه) در خصوص خشونتهای اعمال شده از سوی این نیروها علیه مسلمانان روهینجا می‌تواند "جنایت علیه بشریت" محسوب شود.

تازه‌ترین گزارش منتشر شده از سوی این سازمان حقوق بشری نیروهای برمه را متهم می‌کند به کشتار، تجاوز، شکنجه و همچنین غارت کردن منازل غیرنظامیان.

اواخر ماه نوامبر دیده‌بان حقوق بشر نیز تصاویر ماهواره‌ای از ایالت راخین در میانمار منتشر کرد که نشان می‌دهد طی چند هفته بیش از ۱۲۰۰ خانه مسکونی در روستایی که ساکنان آن را اقلیت مسلمانان روهینجا تشکیل می‌دهند، نابود شده است.

حق نشر عکس Human Rights Watch
Image caption تصاویر ماهواره‌ای از روستای وا پیک در منطقه مانگ‌دا در ۱۰ نوامبر
حق نشر عکس Human Rights Watch
Image caption تصاویر ماهواره‌ای از همان منطقه در ۱۸ نوامبر - نقاط بنفش نشانگر ساختمان‎های تخریب شده است

در همان زمان نیز یکی از مقامات ارشد سازمان ملل متحد به بی‌بی‌سی گفت که دولت میانمار برنامه پاکسازی قومی علیه مسلمانان روهینجا را در دست دارد. جان مک‌کیسیک، از آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد، گفت که نیروهای مسلح در ایالت راخین دست به کشتار مسلمانان زده و بسیاری از ساکنان این ایالت را وادار به فرار به بنگلادش در همسایگی کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

+ 'مصائب بی‌پایان' مسلمانان برمه

+ مسلمانان برمه و سکوت، از آنگ سن سوچی تا کشورهای اسلامی

مقامات نظامی میانمار این ادعاها را رد می‌کنند و می‌گویند که آنها در حال انجام عملیات ضدتروریستی در ایالت راخین این کشور، هستند.

گزارش سازمان عفو بین‌الملل در حالی منتشر شده است که رهبران منطقه‌ای عضو گروه "آ سه آن"، در رانگون جمع شده‌اند تا درباره این خشونتها بحث و تبادل نظر کنند.

برای این رهبران بحث و تبادل نظر در مورد مسایل داخلی یکی از اعضای آن بی‌سابقه است.

بر اساس گزارشها آنگ سان سوچی، رهبر حزب اتحاد برای دموکراسی، که حزبش بیشترین کرسیهای پارلمانی را در دست دارد مخالف برگزاری این نشست بوده است. وی جامعه بین‌الملل را متهم می‌کند که درباره وضعیت اقلیت مسلمانان روهینجا، موضوعات را بد جلوه می‌دهد.

اما طبق همین گزارشها، دو کشور اندونزی و مالزی که دارای جمعیت بزرگی از مسلمان هستند، به برگزاری این نشست تاکید کردند.

خانم آنگ سان سوچی، که برنده جایزه صلح نوبل نیز هست، در اظهاراتش چه در انظار عمومی و یا در مذاکرات خصوصی با مقامات و دیپلماتها تاکید می‌کند که نظامیان برمه بر اساس قوانین عمل می‌کنند. او اتهامات وارده درباره خشوتنها را رد می‌کند.

تدابیر امنیتی در شمال راخین از اوایل ماه اکتبر و پس از وقوع حمله‌ای غافلگیرانه به یکی از ایست‎های بازرسی تشدید شده‌ است. گفته می‌شود در جریان این حمله ۹ مامور پلیس کشته شدند.

دولت میانمار مسلمانان روهینجا را به انجام این حمله مسلحانه متهم کرده‌ و طبق گزارش‌های رسمی، جستجوی ارتش برای یافتن "عاملان این حمله" به کشته شدن و دستگیری ده‌ها نفر منجر شده است.

مسلمانان روهینجا شهروند میانمار محسوب نمی‌شوند و اغلب با تبعیض رو به رو هستند.

مقام‌های سازمان ملل متحد بارها از وضعیت مسلمانان میانمار ابراز نگرانی کرده و خواهان اقدام فوری مقام‌های این کشور شده‌اند.

بسیاری از مردم میانمار، مسلمانان ساکن ایالت راخین را مهاجران غیرقانونی از بنگلادش می‌دانند.

خشونت‌های قومی میان بوداییان که اکثریت جمعیت میانمار را تشکیل می‌دهند و اقلیت مسلمان روهینجا صدها کشته بر جای گذاشته و هزاران نفر خانه و کاشانه خود را از دست داده و آواره شده‌اند.

مطالب مرتبط