پلیس برلین: نمی‌توان تایید کرد که فرد بازداشتی راننده کامیون بوده است

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
سعید از برلین لحظه خارج کردن کامیونی که با آن به بازار کریسمس حمله شد را فرستاده

راننده کامیون مسئولیت حمله به بازار برلین را 'انکار کرده است'

رئیس پلیس برلین گفته است نمی‌تواند تایید کند فردی که به ظن حمله به جمعیت حاضر در یک بازار کریسمس در این شهر بازداشت شده، واقعا راننده کامیونی باشد که در این حمله به کار گرفته شد. روز گذشته، راننده یک کامیون آن را به سوی جمعیت راند و در نتیجه آن ۱۲ نفر کشته و ۴۸ نفر زخمی شدند.

پیشتر وزیر کشور آلمان گفته بود فردی که به ظن حمله به جمعیت حاضر در یک بازار کریسمس در برلین بازداشت شده مسئولیت در این حمله را انکار کرده است.

پلیس گفته است فرد بازداشتی یک شهروند پاکستانی است که سال گذشته به آلمان پناهنده شده بود و در فاصله‌ای از محل وقوع حادثه توسط ماموران بازداشت شد.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان هم گفته بود که به نظر می‌رسد که راننده کامیون از پناهجویان خارجی باشد. با توجه به اینکه پیش از این هم خانم مرکل به خاطر سیاست استقبال از پناهجویان در سال گذشته با انتقاداتی مواجه بوده، احتمالا در پی حادثه اخیر تحت فشار بیشتری قرار خواهد گرفت.

وی گفت "هنوز از بسیاری از جنبه‌های این واقعه آگاهی کامل و قطعی نداریم اما از شواهد بر می‌آید که این یک حمله تروریستی بوده است" و افزود: "می‌دانم که اگر تایید شود که فردی که این عمل را مرتکب شده کسی بوده که از ما حمایت و پناه خواسته بود، درک آن برای همه ما دشوار خواهد بود."

Image caption نقشه مسیر حرکت کامیون

پیشتر، پلیس آلمان اعلام کرده بود که حمله کامیون به جمعیت حاضر در یک بازار کریسمس در شهر برلین احتمالا "تروریستی" بوده است.

دراین حادثه ۱۲ نفر کشته و ۴۸ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

پلیس راننده کامیون را دستگیر کرده و رسانه‌ها به نقل از مقام‌های امنیتی این فرد را ۲۳ ساله و شهروند پاکستان معرفی کرده‌اند.

خبرگزاری دی‌پی‌ای آلمان می‌گوید این فرد اواسط زمستان گذشته به عنوان پناهجو وارد آلمان شده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption محل حادثه

روزنامه‌های آلمان گزارش داده‌اند که فرد مظنون سابقه جرایم خرد داشته اما مظنون به اقدامات تروریستی نبوده است.

پلیس در حال بازجویی از فردی است که گفته می‌شود راننده کامیون است.

+ یک کامیون مردم را در بازار کریسمس برلین زیر گرفت

یک شهروند لهستانی هم هنگام حمله سوار بر این کامیون بود که در اثر شدت جراحات درگذشته است.

شاهدان حاضر در محل حادثه می‌گویند کامیون مهاجم بدون آن که سرعت خود را کم کند به میان جمعیت رفته است.

حق نشر عکس AP
Image caption صبح روز بعد از حمله

انتقاد از مرکل

سیاستمداران حزب ضد مهاجرت "آلترناتیو برای آلمان" آنگلا مرکل، صدر اعظم این کشور را در این حمله مقصر دانسته‌اند و از او خواسته‌اند بگوید چه زمانی به این وقایع پاسخی محکم خواهد داد.

این سیاستمداران حمله دیشب را به سیاست‌های باز مهاجرتی خانم مرکل نسبت می‌دهند که باعث شده یک میلیون پناهجو مهاجر بتوانند در طول یک سال گذشته وارد خاک آلمان شوند.

یکی از نمایندگان حزب خانم مرکل در پارلمان آلمان هم گفته است که حادثه دیشب باعث ایجاد حس ناامنی می‌شود و خطر برخوردهای افراطی در میان مردم را به همراه دارد.

موضوعات مرتبط