داعش مسئولیت حمله برلین را به عهده گرفت

حق نشر عکس AP
Image caption تدابیر امنیتی در برلین تشدید شده است

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت حمله دوشنبه شب در برلین را به عهده گرفته است.

مقام‌های آلمانی می‌گویند مهاجم یا مهاجمان احتمالا فراری هستند.

در عین حال مقام‌های قضایی آلمان اعلام کرده‌اند که 'نوید ب ' پناهجوی پاکستانی مظنون به نقش داشتن در حمله دوشنبه شب، به دلیل فقدان شواهد کافی آزاد شده است.

پیش از این رئیس پلیس برلین گفت نمی‌توان تایید کرد که فرد بازداشت شده واقعا راننده کامیونی بوده که در این حمله به کار گرفته شد. این شخص در بازجویی‌ها منکر نقش داشتن در حمله شد.

دوشنبه شب راننده کامیونی در شهر برلین، پایتخت آلمان، در بازار کریسمس کامیون را به میان جمعیت راند و به این ترتیب ۱۲ نفر کشته و ۴۸ نفر زخمی شدند.

پلیس آلمان می‌گوید حادثه دیشب احتمالا "تروریستی" بوده است. نوید ب، پناهجویی ۲۳ ساله و پاکستانی تبار که سال گذشته وارد آلمان شده، به فاصله کمی از محل حادثه دستگیر شد. اما دفتر دادستانی فدرال در بیانیه‌ای اعلام کرده است "تحقیقات تاکنون هیچ ظن فوری را متوجه این مظنون نکرده است".

پیتر فرانک، دادستان فدرال گفته است شیوه و هدف حمله دوشنبه شب به حملات گروه‌های اسلام‌گرای افراطی شباهت دارد.

به گفته دادستانی یافتن راننده کامیون بر پایه اظهارات شاهدان عینی ممکن نبوده است و نمی‌توان ثابت کرد که فرد بازداشت شده هنگام حادثه درون کامیون بوده است.

در عین حال پلیس برلین از مردم خواسته است که "به طور ویژه هوشیار" باشند و هر گونه "تحرکات مشکوک" را گزارش دهند. رئیس پلیس برلین گفته است که احتمالا هنوز "یک مجرم خطرناک" آزاد می‌گردد.

Image caption نقشه مسیر حرکت کامیون
پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
سعید از برلین لحظه ویدئویی از خارج کردن کامیونی که با آن به بازار کریسمس حمله شد فرستاده

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط