دستور اوباما برای 'منع همیشگی' حفاری نفتی در حوزه شمالگان

حق نشر عکس AP
Image caption این تجهیزات که برای حفاری در آب‌های قطب شمال ساخته شده‌اند، هنوز به این منطقه فرستاده نشده‌اند.

باراک اوباما در یکی از آخرین دستورهای دوره ریاست‌جمهوری‌اش حفاری‌های جدید نفتی را در عمده آب‌های حوزه مرزی آمریکا در قطب شمال و بخش‌هایی از اقیانوس اطلس ممنوع کرد.

دونالد ترامپ که جای باراک اوباما را در کاخ سفید خواهد گرفت، در دوره مبارزه‌های انتخاباتی وعده داده بود که تولید نفت و گاز آمریکا را افزایش می‌دهد؛ یکی از وعده‌های او که مایه نگرانی گروه‌های حامی محیط زیست شده بود.

این تصمیم آقای اوباما درست یک ماه به پایان دوره او اعلام شده است.

همسایه شمالی، کانادا هم از این اقدام حمایت می‌کند و هم‌زمان محدودیت مشابهی برای حوزه مرزهای آبی خود وضع کرده است.

البته کانادا هر ۵ سال یک‌بار این ممنوعیت را تمدید می‌کند ولی کاخ سفید تاکید می‌کند که ممنوعیت وضع‌شده برای آمریکا، دائمی است.

حق نشر عکس AP
Image caption یکی از وعده‌های انتخاباتی دونالد ترامپ، افزایش بهره‌برداری آمریکا از منابع نفت و گاز طبیعی‌اش بوده است.

رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است با توجه به خطرهای عمده نشت نفت در شرایط آب‌وهوایی دشوار این مناطق و توانایی محدود این دو کشور در رویارویی با این شرایط، چنین حفاری در آب‌های محدوده قطب شمال و اقیانوس اطلس را ممنوع می‌کند.

باراک اوباما برای وضع این ممنوعیت، از یک قانون فدرال مربوط به شش دهه پیش استفاده کرده است که به گفته کاخ سفید، به رئیس‌جمهوری آمریکا اجازه می‌دهد بدون محدودیت زمانی، اجازه ندهد منابع ساحلی آمریکا اجاره داده شود یا در اختیار کسی قرار بگیرد.

مشاوران حقوقی باراک اوباما معتقد اند اگر دونالد ترامپ بخواهد این ممنوعیت را کنار بگذارد، در این باره با دست‌اندازهای حقوقی روبه‌رو می‌شود. در سوی دیگر برخی از حقوق‌دانان هم این نوع استفاده آقای اوباما از این قانون را بی‌سابقه می‌دانند.

با توجه به قیمت پایین نفت در حال حاضر شرکت‌های اندکی هستند که به حفاری در این مناطق تازه‌ممنوع‌شده علاقه‌مند باشند ولی اتحادیه نفتی آمریکا، بزرگ‌ترین اتحادیه تجاری صنعت نفت و گاز ایالات متحده، گفته امیدوار است که آقای ترامپ این ممنوعیت را رفع کند.

اما از آن سو گروه کنش‌گران زیست‌محیطی "دوستان زمین" در اطلاعیه‌ای یادآوری کرده‌اند که فسخ چنین دستوری از یک رئیس‌جمهور، سابقه نداشته است.

موضوعات مرتبط