پلیس کره جنوبی ساختمان مرکز خدمات بیمه ملی این کشور را تفتیش کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption ماموران پلیس چندین جعبه حاوی مدارک را از ساختمان مرکزی بیمه ملی کره جنوبی توقیف کردند و با خود بردند

روز چهارشنبه، ١ دی (٢١ دسامبر) ماموران پلیس کره جنوبی با ورود به ساختمان مرکزی سازمان خدمات بیمه ملی این کشور، این محل را در ارتباط با پرونده فساد مالی و سوء‌استفاده از قدرت توسط دفتر رئیس جمهوری مورد تفتیش قرار دادند. ماموران در پایان این عملیات، چندین جعبه حاوی مدارک را توقیف کردند و با خود بردند.

همزمان، گزارش شد که دادستانی کره جنوبی حکم بازداشت دختر چوی سون-سیل، دوست پارک گون-هه، رئیس جمهوری را صادر کرده است. خانم چوی متهم اصلی این پرونده محسوب می‌شود و از چندی پیش در بازداشت به سر برده است.

سازمان خدمات بیمه ملی کره جنوبی از جمله سهامداران عمده شرکت سامسونگ و شمار دیگری از شرکت‌های عمده کره جنوبی است که به ارتباط با پرونده اتهام فساد مالی مرتبط دانسته شده و اخیرا مدیران آنها در برابر هیئت پارلمانی رسیدگی به این پرونده حضور یافتند.

این سازمان متهم است که به عنوان سهامدار عمده، سال گذشته از ادغام دو شرکت عمده در شرکت سامسونگ حمایت کرد. ظاهرا تصمیم به حمایت از این ادغام نتیجه درخواست یا اعمال فشار خانم چوی سون-سیل بوده است.

حدود دو هفته پیش، نمایندگان پارلمان کره جنوبی به طرح استیضاح و عدم کفایت رئیس جمهوری رای دادند که به تعلیق خانم پارک از سمت ریاست جمهوری و تفویض موقت اختیارات او به نخست وزیر منجر شد. این رای به دادگاه قانون اساسی کره جنوبی ارجاع شده و در صورت تایید آن توسط قضات دادگاه، پارک گون-هه از ریاست جمهوری خلع خواهد شد و نخست وزیر ظرف شصت روز، انتخابات جدید را برگزار خواهد کرد.

وی اولین رئیس جمهوری کره جنوبی از زمان استقرار دموکراسی در این کشور است که استیضاح و از سمت خود معلق شده است.

حق نشر عکس AP
Image caption پارک گون-هه از سمت خود معلق شده است

ماه گذشته میلادی رسانه‌های خبری کره جنوبی گزارش کردند که چوی سن-سیل، از دوستان نزدیک پارک گون-هه، رئیس جمهوری، با استفاده از موقعیت خود به اعمال نفوذ در انتصاب مشاوران رئیس جمهوری و همچنین سوء‌استفاده مالی به نفع بنیادهای غیرانتفاعی زیر نظر با خود مبادرت کرده است. این دو بنیاد مامور اجرا و کمک به طرح‌های فرهنگی و ورزشی مورد علاقه رئیس جمهوری بودند. خام چوی که در خارج به سر می‌برد، برای پاسخگویی به اتهامات به کره جنوبی بازگشت و بازداشت شد.

رئیس جمهوری در سخنانی ضمن انتقاد از سوء‌استفاده افراد نزدیک به خود، از این وضعیت ابراز تاسف کرد اما بعدا دادستانی کره جنوبی گفت که خانم پارک احتمالا از اقدامات دوست خود بی‌خبر نبوده است. دفتر رئیس جمهوری هرگونه ارتباط او با اقدامات خانم چوی را تکذیب کرده اما درحالیکه در هفته‌های اخیر، تظاهرات گسترده‌ای علیه رئیس جمهوری برگزار شده بود، پارلمان این کشور، که اکثریت اعضای آن از احزاب مخالف دولت هستند، طرح استیضاح و عدم کفایت خانم پارک را در دستور کار قرار داد.

حق نشر عکس AP
Image caption چوی سون-سیل (وسط) پیشتر به دستور دادستانی در بازداشت بوده و اخیرا حکم بازداشت دختر او هم صادر شده است

در ارتباط با این پرونده، وضعیت تعدادی از شرکت های بزرگ کره ای نیز به خاطر کمک مالی به این بنیادها مورد بررسی قرار گرفت.

دوره ریاست جمهوری خانم پارک در فوریه سال ٢٠١٣ آغاز شد در حالیکه انتخاب او انتظارات وسیعی را برای اصلاحات گسترده و تسریع روند رشد اقتصادی و بهبود شرایط اجتماعی این کشور ایجاد کرده بود. دوره ریاست جمهوری در کره جنوبی پنج سال است. پارک گون-هه نخستین زنی بوده است که به ریاست جمهوری کره جنوبی انتخاب شده است.

پارک چون-هی، پدر خانم پارک گون-هه در دوره قبل از استقرار دموکراسی در کره جنوبی، به مدت ١٨ سال تا ترور او در سال ١٩٧٩ بر این کشور حکومت کرد. پارگ چون-هی در سال ١٩٦١ با کودتای نظامی قدرت را در دست گرفت و دو سال بعد به ریاست جمهوری انتخاب شد.

رای مجلس کره جنوبی باعث نگرانی در مورد تاثیر این تحول سیاسی بر شرایط اقتصادی این کشور شده است. کره جنوبی، که پس از استقرار دموکراسی در این کشور به سرعت مسیر توسعه را پیموده، یکی از قدرت‌های اقتصادی عمده آسیا محسوب می‌شود و تحولات آن کشور بر شرایط منطقه و جهان تاثیر خواهد گذاشت.