صدور حکم بین‌المللی برای بازداشت مظنون اصلی حمله برلین

حق نشر عکس Thinkstock
Image caption پلیس عکس انیس امری را منتشر کرده است

مقام‌های آلمانی می‌گویند که عملیات برای بازداشت مظنون حمله به بازار کریسمس در برلین در تمام کشورهای عضو پیمان شنگن آغاز شده است.

دادستانی آلمان گفته است که این مرد ۲۴ تونسی ساله با نام "انیس امری" احتمالا مسلح است. پلیس عکس او را منتشر کرده است.

حکم بازداشت انیس امری پس از شناسایی کارت اقامت موقت او که زیر صندلی کامیون پیدا شده، صادر شده است. این مرد تونسی یکی از صدها سر نخی است که پلیس درباره‌شان تحقیق می‌کند.

مشخص شده که او ماه گذشته به پلیس ضد تروریسم آلمان معرفی شده است. ماه ژوئن برای او حکم ترک خاک آلمان صادر شد.

بنا بر گزارش‌ها احتمالا این مرد در درگیری با راننده اصلی کامیون زخمی شده باشد. راننده کامیون که مردی لهستانی بوده در درگیری با مظنون حمله به ضرب چاقو و گلوله کشته شده است.

بنا بر برخی از گزارش‌ها انیس امری با شش نام مختلف فعالیت داشته و با شبکه‌ اسلامگرایان افراطی در ارتباط بوده است.

توماس د مزیا، وزیر کشور آلمان گفته است که مظنون اصلی این حادثه مرگبار که دست کم ۱۲ کشته و حدود ۵۰ زخمی برجا گذاشت، به زودی بازداشت خواهد شد.

او گفت که شرایط امنیتی در دوره تعطیلات کریسمس و سال نو افزایش خواهد یافت، اما خود او همچنان اجازه خواهد داد که فرزندانش به بازارهای کریسمس بروند.

پلیس آلمان از صبح امروز (چهارشنبه، ۲۱ دسامبر/اول دی) عملیات برای یافتن انیس امیری را در ایالت نوردراین وستفالن که محل صدور کارت اقامت اوست، آغاز کرداست.

روز گذشته مقام‌های قضایی آلمان اعلام کردند که یک پناهجوی پاکستانی که به ظن نقش داشتن در حمله دوشنبه شب بازداشت شده بود، به دلیل نبود شواهد کافی آزاد شده است.

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) گفته که یکی از پیروان آن عامل حمله دوشنبه شب در برلین بوده است.

تصاویر کامیون نشان می دهد که در لهستان ثبت شده بود.

یک شاهد عینی به بی‌بی‌سی گفت که کامیونی با سرعت حدود ۶۰ کیلومتر در ساعت به سوی مرکز بازار در حرکت بود و نشانی از اینکه قصد دارد سرعت خود را کاهش دهد دیده نمی‌شد.

حق نشر عکس AFP
Image caption پلیس آلمان گفته است در حمله کامیون در برلین ۱۲ نفر کشته و ۴۸ نفر زخمی شده اند

موضوعات مرتبط