رئیس جمهوری روسیه خواستار محدودیت فروش الکل غیرخوراکی شد

حق نشر عکس EPA
Image caption در برچسب بطری ها به جای متانول که کشنده است اتیل الکل نوشته شده بود

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به دولت دستور داده است فروش الکل غیرخوراکی و محصولات حاوی این ماده را محدود کرده و تحت نظارت بیشتری قرار دهد.

دستور رئیس جمهوری روسیه پس از آن صادر شده که در هفته جاری بیش از شصت نفر در شهر ایرکوتسک سیبیری در اثر مصرف مایع استحمام حاوی الکل متیلیک (متانول یا الکل صنعتی) جان خود را از دست دادند. چهل نفر دیگر نیز به همین علت در بیمارستان بستری هستند.

آقای پوتین می‌خواهد انواع نوشیدنی، عطر و سایر محصولات حاوی بیش از بیست و پنج درصد الکل تحت نظارت بیشتری قرار گیرد و مقررات سختگیرانه‌تری در این مورد اعملا شود.

به گفته کمیته سازمان بازرسی دولتی روسیه این افراد مایع استحمام را که بسیار سمی است به عنوان نوشیدنی الکلی مصرف کردند.

در ترکیب این محصول متانول به کار رفته بود که سمی است و می‌تواند به کوری یا مرگ منجر شود.

سیبری تایمز، یک نشریه محلی نوشته است: "این مسمومیت جمعی در ایرکوتسک بدترین نوع از اینگونه حوادث در تاریخ مدرن روسیه است".

اولگ یاروشنکو، وزیر بهداشت روسیه گفته است که شرایط تقریبا نیمی از کسانی که هنوز هم تحت درمان قرار دارند وخیم است و امید چندانی به زنده ماندن آنان نمی‌رود.

نشریه سیبری تایمز به نقل از او نوشته است "آنها خیلی دیر به پزشک مراجعه کردند و فقط معجزه می‌تواند جانشان را نجات دهد".

حق نشر عکس EPA
Image caption پلیس در ایرکوتسک برای یافتن مایع استحمام حاوی متانول فروشگاه‌ها را بازرسی می‌کند

این نشریه نوشته است که یک پزشک و یک معلم کودکستان در میان قربانیان اند و اجساد بسیاری از کسانی که جان داده‌اند در خانه‌هایشان یافت شده است. آنان حتی وقت کافی برای تلفن کردن و خواستن آمبولانس را نداشته‌اند.

گزارش می شود که بیشتر قربانیان بین ۳۵ و ۵۰ ساله هستند.

یکی از قربانیان ۳۳ ساله که زنده مانده گفته است تنها مقدار کمی از مایع استحمام را نوشید اما بامداد هنگام بیدار شدن از خواب، متوجه شده که کور شده است.

در سراسر کشور های اتحاد شوروی سابق برخی از افراد محصولات خانگی را جایگزینی ارزان برای نوشابه‌های الکلی می‌دانند.

برچسپ روی بطری‌های مواد استحمام به طور معمول هشدار می‌دهد که محتوای آنها برای آشامیدن نیست، اما خبرنگاران می گویند در حادثه اخیر در برچسب بطری‌ها به جای متانول که کشنده است اتانول، یعنی الکل خوراکی نوشته شده بود.

در جریان تحقیق پلیس پس از این حادثه دوازده نفر بازداشت و هزار و پانصد محل فروش محصولات جستجو و شش و نیم هزار لیتر الکل ضبط شده است.

تحلیلگران می‌گویند تا ۱۲ میلیون از ساکنان روسیه انواع مختلف جایگزین الکل ارزان مصرف می‌کنند. عطر، ادکلون، ضد یخ و محصولات پاک کردن پنجره از جمله این محصولات است. دو سال تحریم‌های اقتصادی غرب علیه روسیه وضعیت اقتصادی مردم را بدتر و روی آوردن به این نوع جایگزین‌های نوشانبه‌های الکلی را بیشتر کرده است.