روسیه به تحریم‌های جدید آمریکا 'پاسخ می دهد'

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نیرو های روسیه سال ۲۰۱۴ وارد کریمه شدند و پس از مدتی روسیه اعلام کرد که آن را به خاک خود ضمیمه کرده است

روسیه گفته است به تحریم های جدید آمریکا علیه افراد و شرکتهای این کشور به دلیل الحاق کریمه در سال ۲۰۱۴ با اتخاذ "اقدامات مناسب" پاسخ خواهد داد.

در کنار مقامات شش بانک همچنین یوگنی پریگوژین، فردی که تدارکاتچی کریملین و نزدیک به وزارت دفاع دانسته می‌شود از اهداف تحریم‌های آمریکا هستند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا گفته است با این تحریم‌ها بر امتناع خود از به رسمیت شناختن الحاق کریمه تاکید می کند.

اتحادیه اروپا نیز تحریم های خود علیه روسیه را تمدید کرده است.

زمانی که روسیه شبه جزیره کریمه را از اوکراین در ماه مارس ۲۰۱۴ به خاک خود الحاق کرد آمریکا و اتحادیه اروپا سفر برخی از مقامات و افراد بانفوذ روسیه را ممنوع کردند و دارایی افراد و شرکت‌های مرتبط با نخبگان حاکم روسیه را مسدود کردند.

دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین مشخص نکرده که چه اقدامات جدیدی توسط روسیه اتخاذ خواهد شد. روسیه در سال ۲۰۱۴ به عنون اقدامی تلافی‌جویانه واردات مواد غذایی از کشورهای اروپایی را تحریم کرد.

آقای پسکوف روز چهارشنبه، ۲۱ دسامبر گفت: "ما فقط یک بار دیگر می‌توانیم از این پافشاری مخرب همتایان آمریکایی خود ابراز تاسف کنیم. ما معتقد هستیم که این به روابط دوجانبه ضربه وارد می کند".

چند ساعت پیش وزارت خزانه‌اری آمریکا اعلام کرد که شش مقام بانک روسیه و بانک‌های وابسته به آن را هدف تحریم قرار می دهد. یکی از آن ها کیریل کوالچوک، برادرزاده یوری کوالچوک، بزرگ‌ترین سهام‌دار بانک روسیه است. یوری کوالچوک همچینین بانکدار شخصی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه دانسته می شود.

چند شرکت ساخت و ساز و حمل و نقل که به گفته وزارت خزانه داری آمریکا با کریمه مرتبط هستند نیز در فهرست تحریم های جدید جای دارند.

چیزی که روشن نیست این است که آیا تحریم های ایالات متحده علیه روسیه زمانی که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا شود تا چه زمانی ادامه خواهد داشت.

بر خلاف ایالات متحده، اتحادیه اروپا اسامی بیشتری را به فهرست تحریم‌های خود اضافه نکرده است.

اگر چه رهبران اتحادیه اروپا در مورد ادامه تحریم ها برای شش ماه دیگر توافق کردند، برخی از کشورهای عضو این اتحادیه از جمله ایتالیا و اسلواکی طرفدار کاهش تحریم ها هستند.