'احتمال درگیری اسرائیل در یک جنگ دیگر کم شده است'

اسرائیل حق نشر عکس Getty Images
Image caption اسرائیل در سال ۲۰۰۶ درگیر جنگی یک ماهه با حزب الله لبنان شد

هرج و مرج در خاورمیانه دشمنان اسرائیل را تضعیف کرده و احتمال درگیر شدن این کشور را در جنگ در سال ۲۰۱۷ میلادی را کاهش داده است.

این ارزیابی تازه ارتش اسرائیل از تهدیدهای موجود علیه آن کشور در منطقه است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام بلندپایه نظامی اسرائیل گزارش داده است که ارتش آن کشور به این نتیجه رسیده که نیروهای حزب الله در لبنان و پیکارجویان حماس در نوار غزه، هیچکدام علاقه‌ای برای ورود به یک درگیری تازه با اسرائیل ندارند.

این مقام بلندپایه اسرائیلی که به شرط به فاش نشدن نامش، با گزارشگران صحبت می‌کرد افزوده است که حزب الله در جنگ داخلی سوریه گرفتار شده و تلفات سنگینی متحمل شده است و حماس هم به دلیل از دست دادن حمایت‌های خارجی‌اش در شرایطی بحرانی قرار دارد و تمایلی به درگیری با اسرائیل ندارد.

این مقام نظامی اسرائیل که ارزیابی سالانه ارتش آن کشور را با گزارشکران در میان می‌گذاشت افزود که حتی اگر جنگی هم رخ دهد به احتمال زیاد جنگی ناخواسته خواهد بود که هیچکدام از طرف‌ها خواهان آن نبوده‌اند.

اسرائیل در سال ۲۰۰۶ درگیر جنگی یک ماهه با حزب الله لبنان شد و از آن زمان تا کنون سه بار هم با حماس وارد جنگ شده است.

اما اکنون به گفته این مقام نظامی اسرائیل ناآرامی و درگیری در سوریه و عراق و کشورهای دیگر در منطقه باعث شده که تمرکز توجه دشمنان اسرائیل به جائی دیگر معطوف باشد.

حزب الله لبنان در کنار ایران یکی از دو حامی اصلی حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در میدان جنگ در بحران داخلی سوریه بوده و بنابر برخی ارزیابی‌ها تلفات این گروه تا کنون بیش از ۱۷۰۰ نفر بوده است.

این مقام بلندپایه نظامی اسرائیل در ادامه ارزیابی‌اش می افزاید ایران همچنان حامی اصلی نیروهای حکومت بشار اسد است و تخمین می‌زند که تا به حال بیش از هزار نفر از نیروهای ایرانی در سوریه کشته شده باشند.

این مقام اسرائیلی همچنین گفته است که درگیر شدن ایران در جنگ سوریه باعث شده که حمایت جمهوری اسلامی از حماس کمتر و محدودتر شود. موضوعی که به گفته او باعث تغییر رفتار حماس و تلاش این گروه برای متوقف کردن موشک پراکنی‌ها از نوار غزه به داخل خاک اسرائیل شده است.