کمیسر حقوق بشر سازمان ملل: به ادعای قتل توسط رهبر فیلیپین رسیدگی شود

زید رعد حسین حق نشر عکس Reuters
Image caption کمیسر حقوق بشر سازمان ملل ادعاهای رئیس جمهوری فیلیپین را قابل پیگرد قانونی دانسته است

رعد حسین، کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستار رسیدگی به ادعای رئیس جمهوری فیلیپین در مورد اعدام فراقانونی جنایتکاران شده است.

چندی پیش، رودریگو دوترته، رئیس جمهوری فیلیپین، در حمایت از لزوم مقابله موثر با جرایم در این کشور گفت که در زمان تصدی سمت شهرداری شهر داوائو در جنوب فیلیپین از گروه‌های شبه‌نظامی مقابله با تبهکاران حمایت می‌کرده و در یک مورد در سال ۱۹۸۵، سه مظنون را با شلیک گلوله به قتل رسانده است.

در پی این اظهارات، چند مقام دولتی فیلیپین گفتند که اظهارات رئیس جمهوری جنبه "استعاری" داشته و منظور او تاکید بر عزم او برای کاهش جرایم بوده است. آقای دوترته هم بعدا گفت که مطمئن نیست که آیا گلوله هایی که او شلیک کرده باعث قتل مظنونان شده اشت.

با اینهمه، وی هفته گذشته بار دیگر گفت که در زمان شهرداری داوائو، شخصا با موتور سیکلت به جستجوی مجرمان می‌پرداخت و آنان را می‌کشت تا ماموران پلیس هم از او تبعیت کنند و به کشتن این افراد تشویق شوند. گزارش‌هایی هم از مشارکت وی در قتل مظنونان منتشر شده است.

رعد حسین در اطلاعیه‌ای که در مقر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل در ژنو منتشر کرده گفته است که مقامات و مراجع قضایی فیلیپین باید"با به جریان انداختن تحقیقات جنایی در مورد ادعای رئیس جمهوری، پایبندی خود به حکومت قانون و استقلال از قوه مجریه را به اثبات رسانند."

حق نشر عکس AFP
Image caption دوترته ادعا کرده که شخصا در قتل مجرمان و قاچاقچیان دست داشته است

کمیسر حقوق بشر سازمان ملل گفته است که "قابل تصور نیست که هنگامی که یک فرد علنا اعتراف می‌کند که قاتل است، یک تشکیلات قضایی فعال از رسیدگی و پیگیری این موضوع خودداری ورزد." به گفته وی، اقدامات ادعایی آقای دوترته "مستقیما با مفاد قانون اساسی فیلیپین در مورد رعایت حقوق بشر و همچنین قوانین بین‌المللی در تعارض کامل است." رعد حسین افزوده است که حتی اگر رئیس جمهوری فیلیپین واقعا مرتکب قتل هم نشده باشد، برخی از اظهارات او می‌تواند مصداق تحریک به خشونت و در نتیجه، قابل پیگرد قانونی باشد.

کمسیر حقوق بشر سازمان ملل در اطلاعیه خود همچنین از مقامات قضایی فیلیپین خواسته است تا "به موج هولناک قتل‌های فراقانونی در ماه‌های اخیر" رسیدگی کنند.

حق نشر عکس EPA
Image caption تظاهرات مانیل در روز جهانی حقوق بشر - تظاهرکنندگان نسبت به سیاست دولت دوترته معترض بوده‌اند

رودریگو دوترته در ماه مه سال جاری دوره ریاست جمهوری خود را آغاز کرد و گفته می‌شود که در این مدت، دست کم شش هزار نفر در جریان مبارزه با جرایم کشته شده‌اند. آقای دوترته با برنامه‌ای شامل ریشه‌کنی جنایت و پایان دادن به قاچاق و فروش مواد مخدر در انتخابات شرکت کرده بود.

روش دولت آقای دوترته در مبارزه با جرایم و فروش مواد مخدر باعث کمبود جا و بروز وضعیت بحرانی در مراکز درمان معتادان و زندان‌ها هم شده است.

مقامات دولت فیلیپین از سیاست خود در مقابله با قاچاق و فروش مواد مخدر دفاع کرده و رئیس جمهوری هم در برابر هر گونه انتقادی از این شیوه، به ناسزاگویی روی آورده است. وی در واکنش به انتقادهای قبلی نهادهای سازمان ملل از شیوه مبارزه او با جرایم، تهدید کرده که کشورش را از این سازمان ملل خارج خواهد کرد و متقابلا سازمان ملل را متهم کرده است که "در جلوگیری از نسل کشی در مناطق مختلف جهان، هیچ فایده‌ای ندارد."

اعتراض به رویکرد غیرمتعارف رئیس جمهوری فیلیپین در مبارزه با جرایم تنها به نهادها و کشورهای خارجی منحصر نمانده است. در داخل فیلیپین هم مدافعان حقوق بشر و برخی از حقوقدانان سیاست دولت آقای دوترته در برخورد با جرایم را غیرقابل قبول دانسته و تظاهراتی را در اعتراض به آن برگزار کرده‌اند.