سازمان ملل پیشنهاد تاجیکستان برای دهه 'آب برای توسعه پایدار' را پذیرفت

مجمع عمومی سازمان ملل متحد پیشنهاد تاجیکستان را برای اعلام ده ساله ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۸ را به عنوان دهه بین‌المللی عملیات "آب برای توسعه پایدار" تصویب کرده است.

امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، روز پنج‌شنبه ۲ دی ماه (۲۲ دسامبر) این موضوع را در پیام خود به پارلمان این کشور اعلام کرد.

همچنین، سایت ریاست جمهوری تاجیکستان نامه تبریک پیتر تمسون، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل به آقای رحمان را منتشر کرده که در آن گفته می‌شود این قطعنامه در مورد اعلام دهه بین‌المللی "آب برای توسعه پایدار" روز چهارشنبه اول دی‌ماه از سوی اعضای این سازمان به تصویب رسیده است.

در این نامه از جمله آمده است: "باور کامل دارم ده‌ساله نو که به مسئله‌های رشد استوار و استفاده همگرایانه ذخیره‌های آبی، از جمله پیشبری همکاری‌ها و شراکت در همه سمت‌ها توجه دارد، می‌تواند جهت رسیدن به هدف‌های بین‌المللی تصدیق شده مربوط به آب، به خصوص آن هدف‌هایی که در روزنامه رشد استوار (توسعه پایدار) ۲۰۳۰ انعکاس شده‌اند، مساعدت نماید."

پیشنهاد اعلام دهه بین‌المللی عملیات "آب برای توسعه پایدار" از سوی امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، در همایش بین‌المللی برای نتیجه‌گیری از برنامه ده‌ساله عملیات "آب برای حیات" که تابستان سال گذشته در شهر دوشنبه برگزار شد، ارائه شده بود.

برنامه ده‌ساله عملیات "آب برای حیات" هم که از سوی تاجیکستان پیشنهاد شده بود، از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ اجرا شده بود. در همایش نتیجه‌گیری از آن بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد شرکت و سخنرانی داشت.

کشور سرشار از ذخایر آب

تاجیکستان یکی از کشورهای دارای غنی‌ترین ذخایر آبی در جهان محسوب می‌شود. به ویژه بیش از ۶۰ درصد ذخایر آبی آسیای میانه از یخچال‌هایی سرچشمه می‌گیرند که در کوهسار پامیر تاجیکستان واقع هستند.

اما به گفته کارشناسان، تغییرات اقلیمی تاثیرات شگرفی در وضعیت یخچال‌های طبیعی در جهان گذاشته و تاجیکستان یکی از آسیب پذیرترین کشورها در برابر پیامدهای تغییرات جوی محسوب می‌شود.

تاجیکستان و قرقیزستان، دو کشور فقیر ولی سرشار از ذخایر آب آسیای میانه، تلاش دارند نیروگاه‌هایی آبی در مسیر رودخانه‌های فرامرزی بنیاد کنند و این طرح‌ها را برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار مهم می‌دانند.

اما کشورهای سرشار از منابع نفت و گاز منطقه، مانند ازبکستان و قزاقستان و ترکمنستان، که در پایاناب رودخانه‌های بزرگ فرامرزی منطقه قرار دارند، با انجام این طرح‌ها مخالفند. به‌ویژه ازبکستان که مزارع گسترده پنبه دارد، مخالفت خود را به‌صراحت اعلام کرده و حاضر به مذاکره با کشورهای دیگر نیست.

با وجود این اختلافات، تاجیکستان به اجرای طرح جنجال برانگیز "راغون" که بلند ترین سد را در جهان خواهد داشت، ادامه می‌دهد و به این منظور روز ۸ آبان مجرای رودخانه "وخش" بسته شد. مقامات تاجیک امیدوارند با روی کار آمدن شوکت میرضیایف، رئیس جمهور جدید ازبکستان، این اختلافات پایان یابد.

در همین حال، روز ۶ دی ماه هیاتی بلندپایه از مقامات ازبکستان به ریاست رستم عظیمف، معاون نخست وزیر آن کشور، برای شرکت در جلسه کمیسیون مشترک همکاری‌های تجاری دو کشور وارد دوشنبه می‌شود. انتظار می رود در این همایش بسیاری از اختلافات موجود میان دو کشور رفع شود.

موضوعات مرتبط