ارتش سوریه: کنترل کامل حلب را در اختیار گرفتیم

حق نشر عکس EPA
Image caption نیروهای ارتش سوریه در یکی از محله‌های حلب

ارتش سوریه اعلام کرده است که با خروج آخرین گروه از شبه نظامیان مخالف از شرق حلب، ارتش کنترل کامل این شهر را در اختیار گرفته است.

در بیانیه ارتش سوریه از "فداکاری‌ نیروهای مسلح سوریه و همچنین نیروهای متحد" تشکر شده است.

نیروی هوایی روسیه و نیروهای "مدافعان حرم" - که توسط ایران سازماندهی شده و عمدتا متشکل از شبه نظامیان افغان، پاكستانی و عراقی است - نقش مهمی در حمایت از ارتش سوریه داشته‌اند. نیروهای سپاه پاسداران ایران و حزب الله لبنان نیز در این نبرد حضور فعالی داشته‌اند.

بخش‌های گسترده‌ای از حلب، دومین شهر مهم سوریه پس از دمشق، حدود چهار سال در کنترل گروه‌های شورشی بود و تسلط کامل بر آن بزرگترین پیروزی نیروهای وفادار به بشار اسد در جنگ داخلی سوریه محسوب می‌شود.

شرق حلب در ماه‌های اخیر تحت محاصره نیروهای وفادار به بشار اسد، صحنه شدیدترین درگیری‌ها و زیر بمباران هوایی و آتش توپخانه بود. هم در شرق حلب، که در کنترل شورشیان بود، و هم در غرب این شهر، که نیروهای دولتی کنترلش را در اختیار داشتند، تعداد زیادی غیرنظامی در درگیری‌ها کشته شدند.

سرانجام با پیشروی نیروهای دولت سوریه و متحدانش در حلب، و با فشارهای بین‌المللی درباره وضعیت غیرنظامیان گیرافتاده در شرق حلب، دولت سوریه و شورشیان شرق حلب، شامل گروه‌هایی با گرایش‌های گوناگون، از جمله اسلام‌گرایان افراطی، برای تخلیه شرق حلب و خروج شبه‌نظامیان مخالف دولت به توافق رسیدند.

حق نشر عکس AFP
Image caption از هفته گذشته بیش از ۳۴ هزار نفر از حلب تخلیه شده‌اند

حلب یکی از قدیمی‌ترین شهرهایی است که اسکان انسان متمدن در آن تداوم داشته است و عمر آن به بیش از ۶ هزار سال پیش می‌رسد. بناهای تاریخی این شهر، از جمله قلعه حلب، مسجد اموی و بازار آن در درگیری‌ها آسیب دیده‌اند.

با آغاز اعتراضات در سوریه در بهار سال ٢٠١١ تجمع بزرگی در حلب برگزار شد که ماموران امنیتی آن را به سختی سرکوب کردند.

اوایل تابستان سال ٢٠١٢ شبه نظامیان مخالف دولت، از جمله ارتش آزاد سوریه که در آغاز بحران نیروی نظامی عمده‌ای محسوب می‌شد، وارد حلب شدند. نیروهای وفادار به بشار اسد با ترتیب دادن عملیات ضدحمله‌ای بخش‌هایی در غرب شهر را در اختیار گرفتند اما محله‌های شرقی در کنترل شورشیان ماند.

از آن پس حلب زیر بمباران مداوم بود و از پنج ماه پیش محله‌های شرقی تحت محاصره کامل نیروهای دولتی قرار گرفت.

بسیاری از ناظران می‌گویند که تسلط کامل بشار اسد بر دمشق و حلب موقعیت او و حکومتش را تحکیم می‌کند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط