مظنون حمله با کامیون به بازارچه برلین، در ایتالیا کشته شد

حق نشر عکس BKA / HANDOUT
Image caption پلیس فدرال آلمان تصاویر انیس عامری را منتشر کرده بود

انیس عامری، مظنون اصلی حمله به بازارچه کریسمس برلین، در شهر میلان ایتالیا کشته شده است.

مارکو مینیتی، وزیر کشور ایتالیا، دقایقی پیش در کنفرانسی خبری، کشته شدن انیس عامری را در میلان تایید کرد و گفت تردیدی در این باره وجود ندارد.

آقای مینیتی با تشکر از نیروهای امنیتی ایتالیا و همکاری آنها با دیگر کشورهای اروپایی گفت به محض اینکه انیس عامری وارد ایتالیا شد نیروهای امنیتی از ورود او مطلع و به‌سرعت وارد عمل شدند.

بلیت قطار فرانسه که در کیف او پیدا شده این سوال را ایجاد کرده که او چطور توانسته بدون مانع از چند کشور اروپایی گذر کند.

پلیس ایتالیا در ساعت سه صبح خودروی انیس عامری را متوقف و از او درخواست کارت شناسایی کرد. انیس عامری در پاسخ اسلحه‌ای را از کوله پشتی خود بیرون آورد و شروع به تیراندازی به دو مامور پلیس کرد اما یکی از ماموران که پلیسی تازه‌کار بود وفقط نه ماه از خدمتش گذشته بود انیس عامری را هدف گلوله قرار داد. یکی از ماموران پلیس در این درگیری زخمی شد اما جراحات او شدید نیست.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، قول داده است که تدابیر تازه امنیتی در نظر بگیرد.

خبرگزاری گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش ویدئویی از انیس عامری منتشر کرده در آن به این گروه اعلام وفاداری می‌کند.

حق نشر عکس .
Image caption خبرگزاری اعماق متعلق به داعش فیلمی منتشر کرده که در آن انیس عامری به این گروه اعلام وفاداری کرده است

به گزارش روزنامه ایتالیایی کوریره دلاسرا اثر انگشت جسد کاملا با اثر انگشت انیس عامری مطابقت دارد و اسلحه‌ای که با آن به ماموران پلیس شلیک کرد همان اسلحه‌ای است که با آن راننده لهستانی کامیون را هدف قرار داده بود.

در وسایل انیس عامری بلیت قطاری پیدا شد که نشان داد او از آلمان خود را به شامبری در فرانسه و سپس به تورین و میلان رسانده است.

انیس عامری در سال ۲۰۱۱ از تونس به ایتالیا رفته بود و حدود چهار سال به دلیل آتش‌افروزی در یک اردوگاه پناهندگان در این کشور زندانی بود.

به گفته برادران انیس عامری که در تونس زندگی می‌کنند، احتمالا او در دوران زندان به تندروهای اسلام‌گرا گرایش پیدا کرده هر چند مقامات ایتالیا نشانه‌ای از این گرایش را مشاهده نکرده بودند.

حق نشر عکس AFP
Image caption این کامیونی است که گفته می‌شود راننده آن انیس عامری بوده است

وزیر کشور ایتالیا همچنین گفت به دلیل اینکه عملیات پلیس این کشور همچنان در جریان است نمی‌تواند به جزئیات بیشتری اشاره کند.

توبیاس پلات سخنگوی وزارت کشور آلمان پس از کنفرانس خبری وزیر کشور ایتالیا به خبرنگاران گفت آلمان اکنون از اینکه این فرد خطرناک دیگری تهدیدی برای این کشور نیست احساس "آسودگی" می‌کند.

دوشنبه گذشته کامیونی به میان جمعیت حاضر در بازارچه کریسمس در برلین راند و ١٢ نفر را کشت و ۴۹ نفر را زخمی کرد.

اثر انگشت انیس عامری، مرد تونسی ۲۴ ساله، در کامیون پیدا شد، پلیس آلمان عکس‌های او را منتشر و برای اطلاعاتی که به دستگیری او منجر شود صد هزار یورو جایزه تعیین کرد.

گفته می‌شود صورت انیس عامری در جریان حمله با کامیون آسیب دیده بود بنابراین او مجبور بوده در شهرهای بزرگ بماند تا احتمال شناسایی او کاهش پیدا کند.

حق نشر عکس .

بیشتر بخوانید:

مظنون حمله برلین پیش‌تر زیر نظر بوده است

اثر انگشت انیس عامری روی کامیون