خشم اسرائیل از قطعنامه احتمالی شورای امنیت علیه شهرک سازی‌ها

حق نشر عکس EPA
Image caption آمریکا در ماه اکتبر امسال شهرک سازی‌های اسرائیل را محکوم کرده بود

اسرائیل از تلاش تازه برای طرح پیش نویس قطعنامه‌ای در شورای امنیت علیه شهرک سازی‌ها و موضع آمریکا در این زمینه ابراز خشم کرده است.

یک مقام ارشد اسرائیلی در واکنش به این خبر که آمریکا در نظر ندارد این قطعنامه را وتو کند، دولت باراک اوباما را به انجام "اقدامی شرم‎آور" متهم کرده است.

قرار بود پیش نویس قطعنامه روز پنجشنبه (۲۲ دسامبر) توسط مصر در شورای امنیت سازمان ملل متحد مطرح شود. اما در پی رایزنی های فشرده بنیامین نتانیاهو و دونالد ترامپ، روز گذشته اعلام شد که مصر پیش‌نویس قطعنامه‌اش علیه شهرک سازی‌های اسرائیل را در شورای امنیت مطرح نمی‌کند.

کمی بعد که چهار کشور دیگر، یعنی نیوزیلند، ونزوئلا، مالزی و سنگال وارد این مساله شدند و قرار است رای‌گیری شورای امنیت تا پایان امروز، جمعه ۲۳ دسامبر برگزار شود.

آمریکا که یکی از اعضای دائمی شورای امنیت است به طور سنتی در مقابل آرایی که ممکن است محکومیت اسرائیل را به همراه داشته باشد، مقاومت کرده است.

اما دولت باراک اوباما که به زودی کاخ سفید را ترک می‌کند، این بار مخالفت خود را به صراحت با شهرک سازی‌های اسرائیل در شرق بیت المقدس و کرانه غربی رود اردن ابراز کرده است.

با این حال یک از مقام‌های آمریکایی که خواست نامش فاش نشود به خبرگزاری رویترز گفته است که برخلاف بعضی از ادعاها، دولت آمریکا در " تدوین و تنظیم این قطعنامه و یا در ترویج آن" دخیل نبوده است.