هدیه میلیاردی بابانوئل به اسپانیایی‌ها

دومین جایزه بزرگ به بلیت ۰۴۵۳۶ رسید که در شهر کوچک پینوس پوئنته فروخته شده بود حق نشر عکس AP
Image caption دومین جایزه بزرگ به بلیت ۰۴۵۳۶ رسید که در شهر کوچک پینوس پوئنته فروخته شده بود

لاتاری اسپانیا هر سال در آستانه کریسمس یک قرعه‌کشی ویژه دارد که به آن ال گوردو می‌گویند. ال گوردو بزرگترین لاتاری کریسمسی دنیا است، اما یک برنده ندارد، جایزه بین هزاران نفر تقسیم می‌شود.

امسال مبلغ کل جایزه حدود ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون یورو بود.

از این رقم حدود ۵۶ میلیون دلار به ساکنان شهر پینوس پوئنته در گرانادا در جنوب اسپانیا رسید. پینوس پوئنته شهر نسبتا محرومی است که حدود یک‌سوم ساکنانش بیکار هستند.

هر بلیت ال گوردو یک عدد پنج رقمی دارد، که به تعداد زیاد (به صورت سری) چاپ می‌شود. بهای هر بلیت ۲۰۰ یورو است. برای اینکه ارزان‌تر شود، هر بلیت را به ده بلیت ریزتر ۲۰ یورویی تقسیم می‌کنند.

ال گوردو به اسپانیایی یعنی "چاق". لاتاری "چاق" از رسوم کریسمس است. مردم معمولا شراکتی بلیت می‌خرند. دوست و خانواده و همکار پول می‌گذارند و در بخت‌آزمایی شرکت می‌کنند.

در شرایطی که نرخ بیکاری در اسپانیا حدود ۱۹ درصد است، بردن ال گوردو بالقوه زندگی هزاران نفر را زیرورو می‌کند.

بهترین نمونه در قرعه‌کشی امسال شهر کوچک پینوس پوئنته است که با بودجه سالیانه ۸ میلیون یورو، یک شبه ۵۶ میلیون یورو برده است. پینوس پوئنته ۱۳ هزار نفر جمعیت دارد، با نرخ بیکاری ۲۹ درصد. در ال گوردوی امسال ۴۵۱ بلیت ۲۰ یورویی با شماره برنده ۰۴۵۳۶ در این شهر فروخته شده بوده که هر کدام ۱۲۵ هزار یورو برده‌اند.

حق نشر عکس AP
Image caption همه بلیت‌های ۶۶۵۱۳، برنده اصلی ال گورودو، در یک محله مادرید فروخته شده بود

بلافاصله پس از اعلام نتیجه مردم شهر به خیابان‌ها ریختند و به رقص و پایکوبی پرداختند. آن‌طور که در گزارش‌ها آمده، بسیاری از برنده‌ها از خانواده‌های فقیر شهر بوده‌اند.

یکی از برنده‌ها به روزنامه ال پریودیکو گفته بود پول برای کادو خریدن هم نداشته، اما حالا می‌تواند به همه خانواده‌اش کمک کند.

خوزه انریکه مدینا، شهردار پینوس پوئنته، به خبرگزاری فرانسه گفته: "۵۶ میلیون یورو برای شهری که در بحران اقتصادی آسیب جدی دیده پول زیادی است. جایزه به آدم‌های مختلف رسیده، به خانواده‌هایی که واقعا به کمک نیاز داشتند."

البته برنده اصلی بلیت ۶۶۵۱۳ بود که در یک دفتر لاتاری در مادرید فروخته شده بود.

این شماره روی ۱۶۵۰ بلیت ۲۰ یورویی چاپ شده بوده که هر کدام ۴۰۰ هزار یورو برده است.

از جمله برندگان این بلیت کارکنان دفتر مرکزی حزب سوسیالیست اسپانیا در مادرید بودند. حزبی که در دو انتخابات پیشین (دسامبر ۲۰۱۵ و ژوئن ۲۰۱۶) از حزب راست‌میانه شکست خورد.

پس از اعلام نتیجه ال گوردو، شناسه رسمی حزب سوسیالیست روی توییتر نوشت: "پایانی خوش برای سالی سخت."