بنیاد خیریه ترامپ منحل می‌شود

پرداخت پول از سوی بنیاد ترامپ به پم باندی، دادستان کل ایالت فلوریدا، یکی از مواردی است که بازرسان مشغول تحقیق درباره آنند حق نشر عکس AP
Image caption بازرسان مشغول تحقیق درباره پرداخت پول از سوی بنیاد ترامپ به پم باندی، دادستان کل فلوریدا (چپ) هستند

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا نیاد خیریه خود را که هم اکنون تحت بازرسی و تحقیق و تفحص است، منحل خواهد کرد.

آقای ترامپ روز شنبه (۲۴ دسامبر - چهارم دی) هدف از این انحلال را پیشگیری از هرگونه تعارض میان فعالیت‌های این بنیاد و سمت او به عنوان رئیس جمهوری عنوان کرده است.

این در حالی است که دادستان کل ایالت نیویورک، چند ماه پیش اعلام کرده بود که فعالیت‌های بنیاد خیریه ترامپ تحت تحقیق و تفحص است.

آقای ترامپ که پیش‌تر همه اتهام‌های متوجه این بنیاد را مردود دانسته بود، روز شنبه با دفاع از کارنامه بنیاد خود گفته بود: "این بنیاد کارهای نیک فراوانی صورت داده و میلیون‌ها دلار به بخش های مختلف جامعه آمریکایی شامل کهنه سربازان، ماموران قانون و کودکان کمک رسانده است."

در ماه سپتامبر گذشته اریک اشنایدرمن، دادستان کل نیویورک گفته بود تحقیق و تفحص از بنیاد ترامپ با هدف اطمینان پیدا کردن از پیروی این نهاد با قوانین فعالیت‌های خیریه است.

او به شبکه سی‌ان‌ان آمریکا گفته بود در مورد صورت گرفتن فعالیت‌های نامناسب از سوی بنیاد خیریه ترامپ "نگرانی‌هایی وجود دارد".

رسانه‌های آمریکا گزارش کرده‌اند تحقیق و تفحص از بنیاد ترامپ از ماه ژوئن گذشته و هم زمان با طرح سوالی در مورد اهدای مبلغی از سوی این نهاد در سال ۲۰۱۳ به گروهی که از پم باندی، دادستان کل جمهوری‌خواه ایالت فلوریدا حمایت می‌کند، آغاز شده است.

این مبلغ پرداختی که مقدارش ۲۵ هزار دلار اعلام شده در همان ایامی به حساب این گروه واریز شده که دفتر دادستانی فلوریدا تحت ریاست خانم باندی در حال بررسی بازرسی از 'دانشگاه ترامپ' بود؛ تحقیقاتی که هیچ‌گاه صورت نگرفت؛ هر چند خانم باندی تاکید کرده منتفی شدن تحقیق و تفحص هیچ ارتباطی به آن مبلغ اهدایی نداشته است.

این در حالی است که بنابر گزارش‌ها تیم مشاوران دونالد ترامپ که او را در تشکیل کابینه جدید دولت آمریکا کمک می‌کنند، پذیرفته که آن کمک نقدی یک اشتباه بوده که از سوی حسابداران بنیاد صورت گرفته است.