محل دقیق سقوط هواپیمای نظامی روسیه مشخص شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption جمع‌آوری قطعات و اجسام باقی مانده از هواپیما

وزارت دفاع روسیه می‌گوید محل دقیق سقوط توپولوف ۱۵۴ را در دریای سیاه دقیقا مشخص کرده و بیش از صد غواص جستجوی اعماق دریا را در این نقطه شروع کرده‌اند.

به گفته وزارت دفاع روسیه جستجوی کف دریا در تمام طول شب ادامه خواهد داشت و تاکنون یازده جسد پیدا شده است.

این هواپیمای نظامی در ساعت‌های اولیه بامداد یکشنبه ۲۵ دسامبر به وقت گرینویچ، از مرکز تفریحی سوچی به آسمان برخاست و دو دقیقه بعد از صفحه رادار محو شد. این هواپیما در حال انتقال نظامیان روس به استان لاذقیه سوریه بود.

وزارت دفاع روسیه پیشتر تایید کرده بود که "تکه‎های هواپیمای توپولوف ۱۵۴ وزارت دفاع روسیه در عمق ۵۰ تا ۷۰ متری در دریای سیاه در فاصله یک و نیم کیلومتری ساحل سوچی پیدا شده است."

به گفته وزارت دفاع روسیه ۹۳ نفر سرنشین این هواپیما بوده‌اند که هیچ‌کدام از آن‌ها نجات پیدا نکردند. ۶۵ نفر از مسافران این هواپیما را اعضای گروه مشهور موسیقی الکساندروف تشکیل می‌دادند.

۹ خبرنگار، ۸ سرباز، دو کارمند دولت و ۸ خدمه پرواز مسافران دیگر این هواپیما بوده‌اند.

حق نشر عکس AP
Image caption مسافر دیگر این هواپیما الیزاوتا گلینکا، مشهور به دکتر لیزا بوده است که مدیرعامل بنیاد خیریه "فر اید" است

مسافر دیگر این هواپیما الیزاوتا گلینکا، مشهور به دکتر لیزا بوده است که مدیرعامل بنیاد خیریه "فر اید" است. خانم گلینا نخستین برنده جایزه دولتی حقوق بشر روسیه بوده است.

گزارش شده که این گروه موسیقی قرار بوده به مناسبت سال نوی میلادی برای نظامیان مستقر روس در پایگاه هوایی حمیمیم در لاذقیه برنامه اجرا کند.

این هواپیما دو دقیقه پس از برخاستن از فرودگاه آدلر در سوچی در ساعت ۵:۲۵ صبح به وقت محلی (۲:۲۵ به وقت گرینویچ) از صفحه رادار محو شده است.

مبدا اصلی این پرواز مسکو بوده که برای سوخت‌گیری در سوچی فرود آمده بود. بنا بر گزارش‌ها شرایط جوی پرواز در سوچی مطلوب بوده است.

ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، دیمیتری مدودف، نخست وزیر این کشور را مسئول تشکیل هیئتی برای پیگیری این سانحه هوایی کرده است.

دولت روسیه فردا (دوشنبه، ۲۶ دسامبر) را عزای عمومی اعلام کرده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption پایگاه حمیمیم به طور انحصاری در اختیار هواپیماها و پرسنل نظامی روسیه قرار دارد

روسیه که هم‌پیمان دولت بشار اسد در جنگ با شورشیان و گروه موسوم با دولت اسلامی (داعش) است، دست کم یک پایگاه هوایی در استان لاذقیه دارد.

حدود دو ماه پیش در توافقنامه‌ای به نیروی هوایی روسیه اجازه "استفاده نامحدود" از پایگاه هوایی حمیمیم در لاذقیه داده شده است.

پایگاه حمیمیم به طور انحصاری در اختیار هواپیماها و پرسنل نظامی روسیه قرار دارد، اما هواپیماهای روسی از برخی از تسهیلات فرودگاه بین‌المللی باسل اسد نیز استفاده می‌کند.

گروه الکساندروف

حق نشر عکس EPA
  • گروه کر رسمی نیروهای مسلح روسیه است.
  • یک ارکستر و چندین رقاص دارد.
  • در سال ۱۹۲۸ بنیاد گذاشته شده است.
  • در دوران شوروی به "گروه کر ارتش شرخ" مشهور بود.
  • نامش را از الکساندر واسیلویچ الکساندروف، نخستین مدیرش گرفته است.
  • الکساندر الکساندروف، آهنگساز سرود ملی اتحاد جماهیر شوروی بود.

موضوعات مرتبط