توپولوف ۱۵۴؛ هواپیمایی که جان می‌گیرد و بازنشسته‌ نمی‌شود

حق نشر عکس AFP

هواپیمای توپولوف ۱۵۴که یک فروند آن امروز در دریای سیاه سقوط کرد و منجر به کشته شدن ۹۲ نفر شد، یکی از هواپیماهایی است که سابقه‌ای طولانی در سوانح هوایی و کشته شدن مسافران دارد.

این مدل در سال ۱۹۷۲ به بازار آمد. روسیه از سال ۱۹۹۴ به این سو دیگر از این مدل هواپیما در پروازهای تجاری استفاده نمی‌کند، هرچند که استفاده از این مدل برای مصارف نظامی کماکان ادامه دارد.

به مدت بیش از ۲۵ سال، هواپیمای توپولوف ۱۵۴ اصلی‌ترین هواپیمایی بود که در شبکه حمل و نقل هوایی روسیه و اتحاد جماهیر شوروی سابق مورد استفاده قرار می‌گرفت.

در این دوره زمانی، حدود نیمی از کل تعداد مسافرانی که با "ایرفلوت"، شرکت هوایی ملی روسیه و زیرمجموعه‌های آن، پرواز کردند، با هواپیمای توپولف جابجا شدند که تعداد آنها فقط در سال ۱۹۹۰ میلادی، به ۱۳۷ میلیون نفر رسید.

به رغم این سانحه هوایی، دنیس مانتوروف، وزیر صنعت و تجارت روسیه به رسانه‌های محلی گفت که بازنشسته شدن دائمی توپولوف ۱۵۴ تصمیمی "ناپخته" خواهد بود.

توپولوف ۱۵۴ هواپیمایی است که از لحاظ اندازه و کارکرد می‌توان آن را مشابه بویینگ ۷۳۷ به شمار آورد. هواپیمایی که بردش ۴۰۰۰ کیلومتر است، سرعتش تا ۸۵۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد و می‌تواند بین ۱۵۵ تا ۱۸۰ مسافر را حمل کند.

روسیه سوانح متعددی را با این هواپیما تجربه کرده است، سوانحی که تاریخ تعدادی از آن‌ها به دهه ۱۹۹۰ میلادی باز‌می‌گردد.

سابقه تعدادی از فجایع عمده‌ای که این هواپیما به بار آورده به شرح زیر است:

  • اول ژانویه ۲۰۱۱ یک "توپولوف ۱۵۴ بی" که متعلق به یک خط هوایی تجاری بود، هنگام بلند شدن از باند فرودگاهی در شمال روسیه آتش گرفت. ۳ نفر کشته شدند و بیش از ۳۰ نفر مجروح. اتفاقی که موجب شد تعدادی از این هواپیماها از رده خارج شوند.
  • ۴ دسامبر ۲۰۱۴، یک توپولف ۱۵۴ در فردوگاه دوموده‌دوو مسکو درهم شکست و موجب کشته شدن ۲ نفر شد.
  • ۱۰ آوریل ۲۰۱۰، هواپیمایی که حامل لخ کاچینسکی، رئیس جمهوری لهستان و هیات همراهش بود در هوای مه‌آلود اطراف شهر اسمولنسک در نزدیکی بلاروس سقوط کرد و ۹۶ سرنشین آن کشته شدند. این گروه راهی جنگل کاتین روسیه بود تا در مراسم یادبود هزاران افسر ارتش روسیه که در سال ۱۹۴۰ توسط پلیس مخفی شوروی کشته شده بودند، شرکت کنند. مسکو تا سال ۱۹۹۰ منکر این کشتار بود.
  • ژوئیه ۲۰۰۹، هواپیمای متعلق به خط هوایی کاسپین در شمال ایران سقوط کرد و ۱۷۰ نفر کشته شدند.
  • وت ۲۰۰۶، هواپیمای شرکت روسی پولکوفو، در تلاش برای پرواز بالای توفان سقوط کرد و ۱۷۰ نفر کشته شدند.
  • فوریه ۲۰۱۲، یک هواپیمای توپولوف ۱۵۴ در جنوب غربی ایران سقوط کرد و ۱۱۷ نفر کشته شدند.
  • دیگر حوادث عمده‌ای که توپولوف ۱۵۴ در آن نقش‌ داشت در ژوئیه ۲۰۰۱ بود که ۱۴۵ نفر در شهر ایرکوتسک سیبری کشته شدند و همین طور در اوت ۱۹۹۶ که در جزیره نروژی اسپیتزبرگن ۱۴۱ نفر کشته شدند.

موضوعات مرتبط