جعبه سیاه پرواز هواپیمای نظامی روسیه پیدا شد

حق نشر عکس EPA
Image caption گروه جستجو تا کنون قطعاتی از هواپیما را یافته است

یکی از دستگاه‌های ضبط مشخصات پرواز هواپیمای نظامی روسی یافت شده است.

روز سه شنبه، ٧ دی (٢٧ دسامبر) وزارت دفاع روسیه گفت که گروه جستجو برای یافتن بقایای هواپیمای روسی این دستگاه ضبط مشخصات پرواز را در ساعات اولیه بامداد در فاصله حدود یک و نیم کیلومتری ساحل دریای سیاه پیدا کرده است.

هواپیمای نظامی روسی از نوع توپولف ١٥٤ که از مسکو عازم پایگاه هوایی روسیه در لاذقیه در سوریه بود، روز یکشنبه کوتاه مدتی پس از برخاستن از فرودگاه شهر سوچی، در سواحل دریای سیاه، سقوط کرد. از جمله مسافران این هواپیما اعضای گروه مشهور موسیقی الکساندروف وابسته به وزارت دفاع روسیه بودند که به مناسبت فرارسیدن سال نو میلادی برای اجرای برنامه‌های تفریحی برای نفرات نظامی اعزامی روسیه به لاذقیه سفر می‌کردند.

وزارت دفاع روسیه گفته است که جعبه سیاه یافت شده در روز سه‌شنبه برای بررسی جهت یافتن علت سقوط هواپیما فورا به مسکو ارسال شده است.

تلویزیون دولتی روسیه تصاویری از یک قایق متعلق به گروه‌های جستجو را منتشر کرده که ظاهرا جعبه سیاه را حمل می‌کند.

حق نشر عکس EPA
Image caption اعضای گروه کر ارتش روسیه که برای اجرای برنامه عازم لاذقیه بودند در این سانحه جان خود را از دست دادند

به گفته مقامات دولتی، در حال حاضر گروه‌های تجسس متشکل از حدود سه هزار و پانصد نفر، ٤٥ کشتی و ١٩٢ غواص منطقه وسیعی در دریای سیاه را برای یافتن قطعات هواپیما و اجساد سرنشینان آن جستجو می‌کنند. تعدادی هواپیمای بدون سرنشین نیز در این جستجو شرکت دارند.

تا کنون دوازده جسد و قطعاتی از هواپیما یافت شده است.

مقامات دولتی هنوز در مورد علت سقوط هواپیما رسما اظهار نظری نکرده‌اند اما به نظر می‌رسد در صدد هستند به هر نحو با بروز و انتشار شایعاتی در مورد بمب‌گذاری در هواپیما یا پرتاب موشک توسط سکوهای سبک سیار به سوی این هواپیما مقابله کنند.

حق نشر عکس AFP
Image caption پایگاه هوایی روسیه در سوریه - مشارکت روسیه در جنگ داخلی سوریه نقشی مهم در پیشروی نیروهای دولتی داشته است

در همانحال، با توجه به اینکه ظاهرا خلبان هواپیما قبل از سقوط با برج مراقبت تماسی نداشته و گزارشی از بروز اشکال فنی در هواپیما را گزارش نکرده، برخی کارشناسان احتمال وقوع انفجار ناگهانی در هواپیما را منتفی ندانسته‌اند هر چند تاکید دارند که وقوع انفجار لزوما به معنی بمب‌گذاری نیست.

از تابستان سال گذشته، ارتش روسیه رسما در عملیات حمایت از نیروهای دولتی سوریه در جنگ با مخالفان بشار اسد، رئیس جمهوری آن کشور شرکت داشته و این حمایت از نیروهای دولتی و دیگر متحدان آن باعث پیشروی قابل توجه آنها شده است. در همانحال، با توجه به شیوه عملیاتی نیروهای دولتی، برخی منابع از احتمال وقوع جرایم جنگی علیه غیرنظامیان در سوریه سخن گفته و نیروهای دولتی را عامل این جرایم دانسته‌اند.

با توجه به درگیری روسیه در جنگ سوریه، احتمال اقدامات تلافی جویانه برخی گروه‌های تندرو وجود داشته و شایعات مربوط به انفجار هواپیما نیز با توجه به چنین پس‌زمینه‌ای رواج یافته است.

موضوعات مرتبط