مشروب الکلی خانگی در پاکستان جان ۲۶ نفر را گرفت

حق نشر عکس AP
Image caption بیست و شش نفر در اثر مصرف مشروب خانگی جان داده و نزدیک به چهل نفر دیگر بیمار شده‌اند

بیست و شش نفر در اثر نوشیدن مشروب الکلی خانگی در پاکستان جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش پلیس ایالت پنجاب، این حادثه در شهر توبه تیک سینگ این ایالات روی داده و بیست و چهار نفر از قربانیان آن از اقلیت مسیحی و دو نفر دیگر مسلمان بوده‌اند.

در پاکستان، مصرف مشروبات الکلی برای مسلمانان ممنوع است و اقلیت‌های دینی هم برای خرید مشروب به میزانی محدود، باید مجوزهای خاصی داشته باشند. در این کشور، به خاطر رعایت قوانین اسلامی، دولت نظارت شدیدی بر خرید و فروش مشروبات الکلی اعمال می‌کند و در نتیجه، ساخت و معامله مشروبات دست ساز خانگی رواج دارد.

در مواردی، این مشروبات حاوی مقادیری الکل متیلیک (متانول) است که ماده‌ای سمی و کشنده است.

+مشروب خانگی، نوش یا زهر؟

یکی از مقامات پلیس توبه تیک سنگ گفته است که چهل نفر دیگر از مصرف‌کنندگان مشروب دست‌ ساز به شدت بیمار شده و در بیمارستان‌های این شهر و شهر فیصل‌آباد بستری هستند.

او گفته است که مصرف‌کنندگان این مشروب آن را در شب کریسمس (٢٥ دسامبر) خریدند و به خانه بردند و "بسیاری از آنان روز بعد زنده از بستر برنخاستند."

ظاهرا آنان از دو مرد مسلمان خواسته بودند تا برایشان مشروب خانگی فروشی پیدا کنند اما از آنجا که فروشندگان شناخته شده محلی مشروب نداشتند، این دو مرد به محل دیگری رفتند و مشروب را خریداری کردند. هر دو مرد مسلمان از قربانیان این حادثه هستند.

به گفته منابع محلی، فروشندگان این مشروب آن را در خانه ساخته و در کیسه‌های نایلونی به بهای هر کیسه حدود ٥ دلار به خریداران فروخته بودند.

در ماه اکتبر امسال هم ۱۱ نفر در اثر مصرف الکل سمی جان دادند.

اکثر جمعیت صد و نود میلیونی پاکستان مسلمان هستند و کمتر از دو درصد آنان را مسیحیان تشکیل می‌دهند که اکثرا در ایالت پنجاب زندگی می‌کنند.

موضوعات مرتبط