محاکمه متهمان کودتای نافرجام ترکیه آغاز شد

کودتای ترکیه حق نشر عکس Reuters
Image caption هواداران رجب طیب اردوغان با ریختن به خیابان‌ها نقش جدی در شکست کودتا داشتند

محاکمه متهمان به نقش داشتن در کودتای نافرجام ترکیه امروز سه‌شنبه با رفتن ۲۹ مامور سابق پلیس به دادگاه آغاز شد. این افراد به تلاش برای سرنگونی دولت و عضویت در گروه تروریستی متهم شده‌اند.

دادستان‌ها برای ۲۱ نفر از متهمان امروز درخواست حبس ابد کرده‌‌اند. هشت متهم دیگر ممکن است برای ارتباط با جنبش هیزمت (خدمت) فتح الله گولن تا ۱۵ سال زندان بگیرند.

دولت ترکیه فتح‌الله گولن، شخصیت مذهبی ساکن آمریکا و متحد پیشین رجب طیب اردوغان را به هدایت کودتا متهم می‌کند و خواهان استرداد او است. آقای گولن این اتهام را رد می‌کند.

شب ۱۵ ژوئیه سال جاری میلادی واحدهایی از نظامیان ترکیه تلاش کردند با حمله به ساختمان‌های کلیدی و کنترل خیابان‌های اصلی استانبول و آنکارا دولت حزب حاکم عدالت و توسعه را ساقط کنند. کودتاگران از تانک، هواپیمای جنگنده و هلیکوپتر استفاده کردند و در جریان درگیری‌ها حدود ۲۷۰ نفر کشته شدند.

پس از شکست کودتا دولت ترکیه وضعیت اضطراری اعلام کرده و تصفیه سختی را در نهادهای مختلف به راه انداخته و ده‌ها هزار نفر را بازداشت، اخراج یا از کار معلق کرده است.

حدود ۴۰ هزار نفر همچنان در بازداشت به سر می‌برند و محاکمه این متهمان بزرگترین پرونده قضایی در تاریخ معاصر ترکیه به شمار می‌رود.

به گزارش خبرگزاری آناتولی سه نفر از ماموران پلیس که امروز در دادگاه حاضر شدند خلبان هلیکوپتر بوده‌اند. آنها متهم هستند که با تعلل در انجام وظایفشان به کودتا کمک کرده‌اند، از جمله اینکه از فرمان محافظت از محل اقامت رجب طیب اردوغان تمرد کرده‌اند.

دادگاه امروز علنی بوده و متهمان به وکیل دسترسی داشته‌اند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط