ادای احترام شینزو آبه به سربازان آمریکایی کشته شده در حمله پرل هاربر

US President Barack Obama(L) and Japanese Prime Minister Shinzo Abe place wreaths at the USS Arizona Memorial December 27, 2016 at Pearl Harbor in Honolulu, Hawaii. حق نشر عکس AFP

شینزو آبه نخست وزیر ژاپن از پایگاه دریایی آمریکا در پرل هاربر (بندر پرل) بازدید کرده و طی آن "مراتب همدردی صادقانه" خود با قربانیان حمله ژاپن به این پایگاه را ۷۵ سال پس از وقوع آن اعلام کرده است.

ژاپن در سال ۱۹۴۱ بخش اعظم این پایگاه در ایالت هاوایی را ویران کرد؛ حمله ای که مرگ حدود ۲۳۰۰ نظامی آمریکایی را در پی داشت.

نخست وزیر ژاپن گفت: "دیگر هرگز نباید چنین جنگ وحشتناکی را تکرار کنیم. این تعهدی است که مردم ژاپن نسبت به آن سوگند خورده اند."

آقای آبه در کنار باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در این پایگاه حضور پیدا کرد.

'ائتلاف امید'

آقای آبه ضمن ادای احترام به سربازان آمریکایی کشته شده در آن حمله، از آمریکا به خاطر تلاش برای مرمت روابط با ژاپن پس از جنگ قدردانی کرد. جنگ جهانی دوم به فاصله کوتاهی پس از افکندن بمب اتمی دوم بر ژاپن در اوت ۱۹۴۵ تمام شد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption حدود 2300 خدمه نظامی آمریکا در آن حمله کشته شدند

او همچنین ائتلاف میان دو کشور را "ائتلاف امید" خواند.

آقای آبه اولین رهبر ژاپن است که از بنای یادبود در این محل دیدن می کند. او و آقای اوباما در آنجا حلقه های گل گذاشتند.

دو رهبر برای مردگان دعا کردند اما همانطور که انتظار می رفت آقای آبه به خاطر آن حمله عذرخواهی نکرد.

حمله غافلگیرانه ژاپن به پرل هاربر در سال ۱۹۴۱ به کلیه ۸ ناو جنگی آمریکا در پایگاه آسیب رساند و چهار فروند را غرق کرد؛ حمله ای که آمریکا در واکنش به آن وارد جنگ شد.

تقریبا نیمی از کشته ها در ناو آریزونا بودند و بقایای بیشتر آنها با کشتی در دریا مدفون شد.

آقای اوباما پیشتر در سال جاری به هیروشیما سفر کرده بود.

او اولین رئیس جمهور آمریکا بود که از هیروشیما بازدید می کند، شهری که تصور می شود ۱۵۰ هزار نفر از سکنه آن در حمله اتمی آمریکا کشته شدند.

قبلا شیگرو یوشیدا نخست وزیر وقت ژاپن در سال ۱۹۵۱ از پرل هاربر بازدید کرده بود که در مسیر سفر به سان فرانسیسکو برای امضای پیمان صلح با آمریکا بود.