کردها و متحدین‌شان "قانون اساسی" منطقه‌ فدرال در شمال سوریه را بررسی می‌کنند

پرچم حق نشر عکس AFP

همزمان با تلاش های مشترک روسیه و ترکیه برای حصول آتش‌بسی سراسری در سوریه، به نظر می‌رسد مقامهای کرد قصد دارند گامی دیگر در جهت تحکیم خودمختاری مناطق تحت نفوذشان در شمال سوریه بردارند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، انتظار می‌رود گروه های کرد سوری و متحدانشان که در شهر رمیلان واقع در شمال سوریه تشکیل جلسه داده‌اند، توافقی را به امضا برسانند که به عنوان سندی قانونی امکان اداره آن مناطق به صورت فدرال را فراهم کند.

نمایندگان مناطق مختلف شمال سوریه اولین بار حدود ۹ ماه پیش در مورد ایجاد منطقه‌ای فدرال در شمال آن کشور به توافق رسیده بودند؛ توافقی که در آن زمان از سوی ترکیه و دولت سوریه محکوم شد.

بیشتر بخوانید:

+ ترکیه و روسیه در مورد طرح آتش‌بس عمومی در سوریه 'به توافق رسیدند'

+ کردهای سوریه برقراری نظام فدرال را اعلام کردند

گروه های کرد از بدو آغاز درگیری‌ها در سوریه در سال ۲۰۱۱ تدریجا به سمت ایجاد مناطقی خودمختار در شمال سوریه حرکت کردند.

حالا این گروه ها در صدد هستند با همکاری نمایندگان سایر گروههای قومی و مذهبی ساکن مناطق شمال سوریه توافق اجتماعی‌ را به امضا برسانند که مانند یک قانون اساسی امکان اداره این مناطق به صورت فدرال را فراهم ‌کند.

پیشتر در ماه مارس نمایندگان سه منطقه خودمختار کوبانی، عفرین و جزیره در کنفرانسی در شهر رمیلان، در شمال شرقی سوریه، به برقراری نظام فدرال رای داده بودند؛ تصمیمی که با محکومیت ترکیه و مخالفت آمریکا مواجه شد و دولت سوریه هم آن را بی‌ارزش و مغایر با قانون اساسی آن کشور خواند.

رهبران کرد همواره تاکید کرده‌اند که به دنبال ایجاد یک کشور مستقل نبوده و فقط خواهان خودمختاری هستند.

اما افزایش نفوذ و قدرت کردها در شمال سوریه، ترکیه را که اکنون وارد میدان جذگ در سوریه شده، نگران کرده است.

هدپه یوسف، رئیس کرد شورایی که برقراری نظام فدرال در شمال سوریه را بررسی می کند، گفته است که انتظار دارد سند قانونی که برای اداره مناطق شمال سوریه به صورت فدرال تدوین شده ، تا پایان پنجشنبه (۲۹ دسامبر) به امضا برسد.

او به رویترز گفته که متن پیش‌نویس این سند چندین بار توسط نمایندگان همه گروه‌ها و جناح های سیاسی بررسی شده و مورد اجماع همه آنها قرار دارد.

خانم یوسف افزوده است که این سند راه را برای ایجاد نهادها و تشکیلات اداری هموار می کند و به این ترتیب زمینه برای برگزاری انتحابات فراهم می‌شود.

شورایی که برقراری نظام فدرال در شمال سوریه را بررسی می کند، از ۱۵۱ عضو تشکیل شده که به گفته مقام های این شورا، همه گروههای سیاسی، قومی و مذهبی عمده منطفه در آن نماینده دارند.

اقدام یکجانبه کردهای سوری و متحدینشان برای ایجاد یک نظام فدرال خود مختار در شمال سورپه در حالی صورت می گیرد که بعد از ۶ سال جنگ داخلی در آن کشور، تلاشهای بین المللی برای دستیابی به راه حلی سیاسی برای پایان دادن به جنگ در آن کشور هنوز به نتیجه نرسیده است.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط