مذاکره ترکیه با شورشیان سوریه برای برقراری آتش بس

حق نشر عکس AFP
Image caption در پی مذاکرات سه جانبه ترکیه، روسیه و ایران بر سر بحران سوریه، ترکیه مسئولیت مذاکره با گروه هاش شورشی برای برقراری آتس بس را به عهده گرفته است

گروهی از شورشیان سوریه می گویند در حال انجام مذاکره با دولت ترکیه برای دستیابی به یک توافق آتش بس هستند، هرچند هنوز برای قضاوت در مورد امکان موفقیت این مذاکرات زود است.

به گفته یک مسئول ارشد گروه احرارالشام، از گروه های اصلی شورشی سوریه، یک موضوع کلیدی اختلاف در جریان مذاکرات این گروه با ترکیه، مستثنی شدن یکی از مناطق اصلی تحت کنترل شورشیان در حومه دمشق از توافق آتش بس است.

مستثنی شدن این منطقه، به معنی آن است که حملات نیروهای دولتی سوریه علیه شورشیان مستقر در منطقه ادامه خواهد یافت.

پیشتر، مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، گفته بود که دولت این کشور موفق شده برای دسترسی به یک راه حل سیاسی در مورد بحران سوریه و برقراری آتش بس، با روسیه و ایران بر سر دو متن جداگانه به توافق برسد.

ایران، روسیه و ترکیه، هفته پیش در مسکو مذاکراتی سه جانبه را در مورد آینده سوریه انجام دادند که به صدور بیانیه ای مشترک منجر شد. سه کشور در این بیانیه، بر "حاکمیت، استقلال، یکپارچگی و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه به عنوان یک دولت چند نژادی، چند مذهبی، غیرفرقه ای، دموکراتیک و سکولار" و ضرورت یافتن راه حلی سیاسی برای بحران سوریه تاکید کردند.

در پی نشست مسکو، آقای چاووش اوغلو امروز چهارشنبه ٨ دی (٢٨ دسامبر) اعلام کرد که دولت‌های ترکیه و روسیه بر سر طرحی برای "برقراری آتش‌بس عمومی" در جنگ داخلی سوریه به توافق دست یافته‌اند.

هفته گذشته نیز ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفت که گام بعدی در پایان دادن به بحران سوریه، برقراری آتش‌بس سراسری در جنگ داخلی آن کشور است. به گزارش خبرگزاری آناتولی قرار است این آتش‌بس در تمامی نقاطی برقرار شود که در آنها، نیروهای "رژیم اسد و گروه‌های مخالف" درگیر نبرد هستند.

براساس این گزارش، دولت‌های ترکیه و روسیه خواهند کوشید آتش‌بس از نیمه شب چهارشنبه اعلام شود؛ اما آتش‌بس شامل "تروریست‌ها" نخواهد شد. این خبرگزاری در مورد اینکه قرار است "تروریست‌ها" مشخصا چه گروه هایی را شامل شوند توضیح بیشتری نداده است.

به گفته خبرگزاری دولتی ترکیه، در صورتی که آتش‌بس موفقیت آمیز باشد، مذاکرات سیاسی جهت پایان دادن به جنگ داخلی سوریه "با هدایت ترکیه و روسیه" در پایتخت قزاقستان برگزار خواهد شد.