بنیامین نتانیاهو سخنان جان کری را محکوم کرد

نتانیاهو حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای نتانیاهو گفت از این نطق مایوس شده چون به گفته او "نامتوازن" بوده

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل سخنرانی جان کری، وزیر خارجه آمریکا، در مورد مناقشه اسرائیل و فلسطینی ها را به عنوان نطقی جانبدارانه محکوم کرده است.

آقای کری گفته است که چشم انداز صلح بر اساس راه حل مبتنی بر دو کشور مستقل در وضعیتی ناگوار به سر می برد.

او به خصوص شهرک های یهودی نشین که اسرائیل در مناطق اشغالی ساخته را مانعی در راه صلح خواند.

آقای نتانیاهو گفت از این نطق مایوس شده چون به گفته او "نامتوازن" بوده و "بیش از حد بر مساله شهرک ها تمرکز داشته است."

او گفت که آقای کری در واکنش به "کمپین بی امان تروریستی فلسطینی ها علیه اسرائیل در زبان با آنها موافقت کرده است."

او افزود که این مناقشه از خودداری فلسطینی ها از پذیرش حق موجودیت اسرائیل آب می خورد اما آقای کری "این واقعیت ساده را نمی بیند."

دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریکا پیشتر در توییتی در حمایت از اسرائیل نوشت اجازه نخواهد داد "با تحقیر و بی احترامی" با این کشور برخورد شود.

شورای امنیت سازمان ملل متحد جمعه گذشته در اقدامی کم سابقه با تصویب قطعنامه‌ای، شهرک‌سازی‌های اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی فلسطینیان را محکوم کرد و خواهان توقف این کار شد.

آمریکا که معمولا در حمایت از اسرائیل چنین قطعنامه‌هایی را وتو می‌کرد، به آن رای ممتنع داد و ۱۴ عضو دیگر شورای امنیت به آن رای مثبت دادند.

حق نشر عکس AFP
Image caption جان کری گفت که قطعنامه سازمان ملل متحد با ارزشهای ایالات متحده آمریکا، همخوانی دارد

حدود نیم میلیون یهودی در ۱۴۰ شهرکی زندگی می‌کنند که اسرائیل در زمین‌هایی ساخته است که پس از سال ۱۹۶۷ در کرانه باختری رود اردن و بیت‌المقدس شرقی اشغال کرده است. این شهرک‌ها مطابق حقوق بین‌الملل غیرقانونی محسوب می‌شوند، اما اسرائیل این مساله را قبول ندارد.

جان کری گفت که قطعنامه تازه سازمان ملل متحد در این زمینه با ارزشهای ایالات متحده آمریکا، همخوانی دارد.

او گفت: "درصورتی که اجازه بدهیم راه حل دو کشور مستقل در مقابل چشمهایمان فرو بپاشد، دیگر نمی‌توانیم به صورت مناسب از اسراییل دفاع و حفاظت کنیم. این نکته، یک حقیقت است. رای داده شده در سازمان ملل متحد با هدف حفاظت از راه حل دو کشور مستقل بود."

او افزود: "نخست وزیر اسرائیل علنا از راه حل مبتنی بر دو کشور مستقل حمایت می کند اما ائتلاف جاری او راستگراترین در تاریخ اسرائیل است با دستور کاری که تندروترین عناصر آن را تنظیم می کنند."

"نتیجه این است که سیاست های این دولت - که همانطور که نخست وزیر اسرائیل به تازگی گفت بیش از هر زمان در تاریخ اسرائیل نسبت به شهرک سازی متعهد است - در جهت خلاف (سیاست دو کشوری) پیش می رود؛ و در جهت (راه حلی) یک کشوری است."

دونالد ترامپ پیشتر نوشت: "آمریکا زمانی دوست خوب اسرائیل بود اما ... دیگر چنین نیست. نقطه شروع پایان توافق وحشتناک ایران بود و حالا قطعنامه سازمان ملل! اسرائیل قوی باش، تا ۲۰ ژانویه چیزی نمانده!"

آقای نتانیاهو در واکنش نوشت: "رئیس جمهور منتخب ترامپ از دوستی گرم شما و حمایت کامل از اسرائیل متشکرم!".

حق نشر عکس AFP
Image caption مواضع ترامپ در حمایت از اسرائیل قاطعانه بوده است