دادستانی آلمان در مورد مظنون به ارتباط با انیس عامری تصمیم‌گیری می‌کند

حق نشر عکس AP
Image caption مرکز خبررسانی گروه دولت اسلامی - داعش - نوار ویدیوئی اعلام بیعت عامری با رهبر این گروه را منتش رکرد

دادستانی آلمان باید تا پایان امروز، پنجشنبه، ۹ دی (۲۹ دسامبر) در مورد ادامه بازداشت یا آزاد کردن یک مرد تونسی مظنون به ارتباط با عامل کشتار در بازار کریسمس برلین تصمیم بگیرد.

شماره تلفن این مرد چهل ساله تونسی از تلفن همراه انیس عامری، عامل این کشتار به دست آمد و پلیس به محل سکونت و کسب او را جستجو و سپس او را بازداشت کرد. در حال حاضر، فرد بازداشتی تحت بازجویی است.

انیس عامری، مرد تونسی ۲۴ ساله، روز ۱۹ دسامبر با راندن یک کامیون به میان جمعیت در بازار کریسمس برلین دوازده نفر را کشت و شمار دیگری را زخمی کرد. او بعدا موفق شد به ایتالیا بگریزد اما روز جمعه گذشته، در درگیری با پلیس در شهر میلان کشته شد.

در مورد فرد تازه بازداشت شده، منابع دادستانی آلمان گفته‌اند که "تحقیقات جدید حاکی از آن است که ممکن است این فرد با عملیات کشتار برلین مرتبط بوده باشد." مرکز خبررسانی اعماق وابسته به گروه دولت اسلامی - داعش - مسئولیت سازماندهی کشتار برلین را برعهده گرفته و روز جمعه، یک نوار ویدیوئی را منتشر کرد که در آن انیس عامری با ابوبکر البغدادی، رهبر دولت اسلامی، بیعت می‌کند.

در صورتی که دادستانی آلمان بتواند تا پایان روز پنجشنبه شواهد و مدارک کافی علیه مرد تونسی تهیه کند، خواهد توانست او را به ارتباط با حمله روز ۱۹ دسامبر متهم کرده و حکم ادامه بازداشت و تحقیقات از او را به دست آورد. در غیر اینصورت، ملزم است این فرد را آزاد کند.

حق نشر عکس AFP
Image caption پلیس میلان تصویر تلویزیونی مدار بسته انیس عامری در ایستگاه راه آهن این شهر را منتشر کرده است

ماموران تحقیق می‌کوشند دریابند که آیا انیس عامری در اجرای عملیات بازار کریسمس و فرار از آلمان از حمایت سازمان یافته برخوردار بود یا اینکه به تنهایی عمل کرده بود.

روز شنبه، مقامات تونسی اعلام کردند که برادرزاده این فرد و دو نفر دیگر را به ظن عضویت در "گروه تروریستی" مرتبط با انیس عامری بازداشت کرده‌اند اما در مورد ارتباط آنان با حمله در برلین اظهار نظری نکردند. همچنین، پلیس آلمان با همکاری پلیس در کشورهای دیگر در صدد است جزئیاتی از مسیر حرکت عامل کشتار برلین از این شهر به میلان و رابط‌های احتمالی او در این مسیر را به دست آورد.

به نقل از منابع نزدیک به ماموران تحقیق گزارش شده که تا کنون مشخص است که دو روز بعد از حمله برلین، عامری در شهر نییجمگن در هلند، واقع در نزدیکی مرز آلمان، سوار اتوبوس بین شهری شد و به شهر لیون در مرکز فرانسه سفر کرد. این اطلاعات از طریق بررسی فیلم‌های گرفته شده توسط چند دوربین مدار بسته به دست آمده است.

او روز پنجشنبه لیون را به مقصد میلان ترک کرد و روز جمعه در یک محله حومه این شهر توسط پلیس شناسایی و در تیراندازی متقابل با ماموران کشته شد. پلیس میلان تصاویری را که تلویزیون مدار بسته ایستگاه قطار میلان از او گرفته منتشر کرده و گفته است که یک بلیط قطار لیون به میلان هم از جیب او به دست آمده است.

با اینهمه، مشخص نیست که با وجود تور امنیتی گسترده‌ای که پلیس آلمان کوتاه مدتی پس از وقوع حمله برلین در این شهر ایجاد کرد، انیس عامری چگونه موفق شد برلین را ترک کند و خود را به میلان برساند. پلیس آلمان همچنین در صدد است با شناسایی رابط‌های احتمالی این فرد، شبکه‌های وابسته به تندروهای اسلامگرا در آلمان را کشف کند.

حق نشر عکس AFP
Image caption پدر انیس عامری هنگام بوسیدن تصویر پسرش در مراسم سوگواری در روستای محل تولد او
حق نشر عکس Reuters
Image caption همسایگان خانواده عامری هنگام خروج از خانه آنان در روستایی در تونس پس از تسلیت به مناسب کشته شدن او
حق نشر عکس AFP
Image caption برادر انیس عامری و تصویری از او در مقابل خانه خانوادگی در تونس

موضوعات مرتبط