نیروهای دولتی عراق عملیات تهاجمی جدیدی را در موصل آغاز کردند

حق نشر عکس AP
Image caption نفرات نیروی ویژه رهبری عملیات جدید در موصل را برعهده دارند

نیروهای دولتی عراق عملیات تهاجمی جدیدی را علیه نیروهای دولت اسلامی - داعش - در موصل آغاز کرده‌اند.

روز پنجشنه، ۹ دی (۲۹ دسامبر)، وزارت کشور عراق در یک اطلاعیه نظامی اعلام کرد که عملیات جدید نیروهای دولتی در موصل از ساعات اولیه بامداد آغاز شده و این نیروها "قادر به پیشروی سریع در صحنه عملیات بوده‌اند به نحوی که طی پنج یا ده دقیقه اول پس از آغاز حمله، توانستند پانصد متر از مناطق تحت تسلط داعش را به تصرف درآورند."

براساس این اطلاعیه، واحد ویژه واکنش سریع وزارت کشور عراق، که واحد زبده نظامی این کشور محسوب می‌شود، به سرعت در منطقه عملیات پیشروی می‌کند. از دو هفته پیش نیرویی متشکل از چند هزار تن از نفرات رزمی پلیس عراق هم به حومه جنوبی موصل اعزام شده‌اند و انتظار می‌رود که با پیوستن به عملیات در روز پنجشنبه، بتوانند مناطق دیگری از این شهر را از داعش پس بگیرند.

عملیات روز پنجشنبه پس از حدود یک ماه وقفه در جنگ موصل به اجرا گذاشته شده است. در عملیات موصل حدود یکصد هزار تن از نفرات ارتش عراق همراه با نیروهای امنیتی و نظامی کرد و شبه‌نظامیان شیعه مشارکت دارند. از لحاظ نفرات، این بزرگترین عملیات نظامی در عراق از زمان حمله نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در سال ۲۰۰۳ است.

تا کنون نیروهای دولتی توانسته‌اند حدود یک چهارم از موصل را به تصرف درآورند اما پیشروی آنها به سوی مناطق مرکزی شهر با مقاومت شدید نفرات داعش مواجه شده است. موصل بزرگترین شهر تحت اشغال داعش در عراق است و سقوط آن به منزله ضربه نظامی مهمی به این گروه محسوب می‌شود.

حق نشر عکس AFP
Image caption حدود یکصد هزار تن از نفرات ارتش و پلیس همراه با نیروهای کرد و شبه‌نظامی در عملیات موصل علیه داعش شرکت دارند

انتظار می‌رود در عملیات جاری، شمار بیشتری از مستشاران آمریکایی، که به عنوان بخشی از یک ائتلاف بین‌المللی در حمایت از عراق در برابر داعش به این کشور اعزام شده‌اند، نیروهای عراقی را همراهی کنند.

در تابستان سال ۲۰۱۴، شهر موصل هدف حمله شبه‌نظامیان داعش قرار گرفت و نیروهای دولتی مستقر در این شهر به سرعت از برابر مهاجمان گریختند و شهر را به آنان واگذار کردند. پس از تصرف موصل بود که داعش اعلام کرد در سرزمین‌های اشغالی در عراق و سوریه "دولت اسلامی" را تشکیل داده و با اعلام رهبری و خلافت ابوبکر البغدادی، از مسلمانان جهان خواست با او بیعت کنند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption داعش با انتشار تصاویری از "روال عادی زندگی در موصل" به مقابله تبلیغاتی با پیشروی نیروهای دولتی دست زده است

سقوط موصل می‌تواند به معنی ناکامی داعش در ایجاد یک نظام اسلامی با دوام باشد اما به گفته کارشناسان، با توجه به روش‌هایی که نیروهای این گروه به کار می‌گیرند، هنوز هم ممکن است تصرف کامل موصل و پاکسازی آن از نیروهای داعش مدتی به طول انجامد.

دستگاه تبلیغاتی داعش از "ایمان" و آمادگی نفرات این گروه برای "شهادت" به عنوان مهمترین اسلحه علیه طرف مقابل نام برده ‌است. از جمله روش‌هایی که این افراد برای مقابله با عملیات طرف مقابل به کار می‌گیرند، استفاده از حملات انتحاری است. داعش همچنین با انتشار تصاویری از "روال عادی زندگی در موصل" در صدد خنثی کردن تاثیر روانی حملات و پیشروی نیروهای دولتی برآمده است.

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق وعده داده بود که موصل را تا پایان سال میلادی جاری پس بگیرد اما هفته گذشته گفت که تصرف مجدد موصل سه ماه دیگر تحقق خواهد یافت.

حق نشر عکس AP
Image caption نیروهای داعش تابستان دو سال پیش موصل را تصرف کردند و به گفته این گروه، با استقبال مردم شهر مواجه شدند
حق نشر عکس AP from IS Propaganda Video
Image caption پس از اشغال موصل، داعش تشکیل دولت اسلامی را اعلام کرد و خواستار بیعت مسلمانان با ابوبکر البغدادی به عنوان خلیفه و رهبر مسلمانان شد

موضوعات مرتبط