سفیر کره جنوبی در فرانسه به ظن تهیه 'فهرست سیاه هنرمندان' به دادستانی احضار شد

حق نشر عکس AP
Image caption روز پنجشنبه مو برای توضیح درباره اتهام تهیه "فهرست سیاه" هنرمندان در محل دادستانی حضور یافت

در ادامه رسیدگی به پرونده مربوط به اتهام فساد مالی و سوء‌استفاده از قدرت در دفتر رئیس جمهوری کره جنوبی، مو چول-مین، سفیر این کشور در فرانسه به دفتر دادستانی ویژه این پرونده احضار شد.

روز پنجشنبه، ۹ دی (۲۹ دسامبر)، دادستانی کره جنوبی اعلام کرد که دلیل احضار مو چول-مین، رسیدگی به گزارش‌هایی بوده حاکی از این که او یک فهرست سیاه شامل اسامی حدود نه هزار هنرمند را به دلیل داشتن گرایش "غیردوستانه" نسبت به رئیس جمهوری و دولت او تهیه کرده بود. آقای مو از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۴ به عنوان مشاور و دبیر دفتر ریاست جمهوری در امور آموزشی و هنری مشغول به کار بود.

پیش از این، هنرمندان از فشار دولت و اقداماتی برای سانسور آثار خود شکایت داشتند. از جمله برگزارکنندگان فستیوال فیلم بوسان گفته بودند که در سال ۲۰۱۴، شهردار شهر در نظر داشت مانع از نشان دادن یک فیلم مستند درباره غرق شدن یک قایق مسافربری شود که جان سیصد نفر را گرفته بود هر چند با مخالفت شدید هنرمندان، موفق به این کار نشد. این فیلم بی‌کفایتی دولت در نظارت بر فعالیت شرکت‌های ترابری را مسئول این واقعه قلمداد می‌کرد.

همچنین، گفته شده است که دولت در صدد انحلال احزاب چپگرا و بازداشت رهبران چند اتحادیه کارگری بود و در مواردی، روزنامه‌نگاران منتقد و مخالف را تهدید می‌کرد که از آنها شکایت کرده و آنها را به دادگاه خواهد کشاند.

اخیرا شهردار شهر گویانگجو گفت که دولت بر او فشار آورده بود تا از قرار دادن یک تابلوی نقاشی تمسخرآمیز از پارک گوئن-هه در یک نمایشگاه نقاشی در این شهر جلوگیری کند.

حق نشر عکس AP
Image caption هنوز پارک گوئن-هه مسقیما به ارتباط با فهرست سیاه هنرمندان متهم نشده است

گفته شده که فهرست سیاه مورد اشاره دادستانی شامل اسامی برخی از شخصیت‌های مهم هنری و فرهنگی کره جنوبی هم بوده است. شماری از این افراد با امضای نامه سرگشاده‌ای، از دولت به دلیل ناتوانی در جلوگیری از وقوع حوادثی مانند غرق شدن قایق مسافربری انتقاد کرده بودند.

یو جینریونگ، وزیر فرهنگ سابق کره جنوبی، گفته است که این فهرست سیاه توسط مو و یکی دیگر از اعضای دفتر ریاست جمهوری به او ابلاغ شد هر چند نمی‌تواند تایید کند که این فهرست به دستور یا خواست رئیس جمهوری تهیه شده بود. آقای یو در سال ۲۰۱۴ به دلیل مخالفت با سیاست فرهنگی خانم پارک از سمت خود استعفا داد.

حق نشر عکس EPA
Image caption علاوه بر دادستان ویژه، کمیته‌ای در پارلمان کره جنوبی به موضوع فساد و سوء استفاده از قدرت در دفتر رئیس جمهوری رسیدگی می‌کند

روز ۹ دسامبر، پارلمان کره جنوبی که احزاب مخالف دولت در آن اکثریت دارند، به تعلیق پارک گوئن-هه، رئیس جمهوری رای داد. رای پارلمان برای رسیدگی به دادگاه قانون اساسی ارجاع شده و در صورت تایید آن در این دادگاه، رئیس جمهوری از سمت خود برکنار خواهد شد. در حال حاضر، نخست وزیر کره جنوبی وظایف رئیس جمهوری را برعهده دارد و در صورت برکناری رئیس جمهوری، انتخابات جدید باید ظرف بیست روز برگزار شود.

ماه گذشته میلادی رسانه‌های خبری کره جنوبی گزارش کردند که چوی سن-سیل، از دوستان نزدیک پارک گون-هه، رئیس جمهوری، با استفاده از موقعیت خود به اعمال نفوذ در انتصاب مشاوران رئیس جمهوری و همچنین سوء‌استفاده مالی به نفع بنیادهای غیرانتفاعی زیر نظر با خود مبادرت کرده است. این دو بنیاد مامور اجرا و کمک به طرح‌های فرهنگی و ورزشی مورد علاقه رئیس جمهوری بودند. خام چوی که در خارج به سر می‌برد، برای پاسخگویی به اتهامات به کره جنوبی بازگشت و بازداشت شد.

رئیس جمهوری در سخنانی ضمن انتقاد از سوء‌استفاده افراد نزدیک به خود، از این وضعیت ابراز تاسف کرد اما بعدا دادستانی کره جنوبی گفت که خانم پارک احتمالا از اقدامات دوست خود بی‌خبر نبوده است. دفتر رئیس جمهوری هرگونه ارتباط او با اقدامات خانم چوی را تکذیب کرده اما درحالیکه در هفته‌های بعد، تظاهرات گسترده‌ای علیه رئیس جمهوری برگزار شد و سرانجام پارلمان، که اکثریت اعضای آن از احزاب مخالف دولت هستند، طرح تعلیق رئیس جمهوری را تصویب کرد.

در حال حاضر، یک کمیته ویژه پارلمان به تحقیق پیرامون اتهامات علیه رئیس جمهوری و نزدیکان او ادامه می‌دهد در حالیکه دفتر ویژه دادستان نیز سرگرم رسیدگی به اتهامات قضایی است.