وزیر خارجه ترکیه: مشخص نیست ایران از تضمین‌ کنندگان آتش‌بس سوریه باشد

مولود چاووش اوغلو، سرگئی لاوروف و جواد ظریف حق نشر عکس AFP
Image caption وزیران خارجه ترکیه، روسیه و ایران - نقش ایران در توافق آتش‌بس مشخص نیست

در حالیکه دولت‌های ترکیه و روسیه از برقراری آتش‌بس سراسری در سوریه خبر داده‌اند، وزیر خارجه ترکیه گفته است نقش ایران در آتش‌بس سراسری سوریه مشخص نیست.

امروز پنجشنبه، ۹ دی (۲۹ دسامبر)، مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، گفت که دولت او و روسیه تضمین کننده پایبندی طرف‌های درگیر در جنگ سوریه به آتش‌بس سراسری در آن کشور هستند. وی افزود که نمایندگان "رژیم سوریه" و مخالفان به زودی "تحت هدایت ترکیه و روسیه" در مذاکراتی در پایتخت قزاقستان شرکت خواهند کرد.

در مورد نقش ایران در روند صلح سوریه، آقای چاووش اوغلو گفت که "هنوز مشخص نیست که آیا ایران تضمین کننده [پایبندی] یکی از گروه‌های درگیر در جنگ داخلی سوریه [به آتش‌بس] خواهد بود."

در مذاکرات ترکیه و روسیه برای برقراری آتش‌بس سراسری در سوریه، دولت ترکیه به دلیل نفوذ بر گروه‌های "میانه رو" مخالف حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، و روسیه به خاطر مشارکت مستقیم در جنگ داخلی سوریه و همچنین نفوذی که بر دولت این کشور دارد توافق آتش‌بس را تضمین کرده‌اند.

از تابستان سال گذشته، نیروی هوایی روسیه مستقیما در جنگ سوریه مشارکت داشته و به گفته کارشناسان، حمایت نظامی آن کشور باعث موفقیت قابل توجه نیروهای دولتی و متحدان آنها علیه گروه‌های مخالف شده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption نفرات گروه مخالف دولت سوریه - ترکیه تعهد نیروهای مخالف به آتش بس را تضمین کرده است

ایران از حامیان مالی اصلی حکومت بشار اسد بوده و نظامیان ایران در جنگ داخلی سوریه مشارکت داشته‌اند. مقامات جمهوری اسلامی گفته‌اند که مشارکت ایران در جنگ داخلی سوریه شامل ارائه خدمات مستشاری بوده هر چند شماری از نظامیان اعزامی ایران در این جنگ کشته شده‌اند.

همچنین، شبه‌نظامیان گروه حزب‌الله لبنان، که تحت حمایت ایران قرار دارند، به طور مستقیم درگیر جنگ داخلی سوریه بوده‌اند. وزیر خارجه ترکیه در مصاحبه با یک کانال تلویزیونی آن کشور گفته است که گروه حزب‌الله لبنان، باید از سوریه خارج شود.

حق نشر عکس AP
Image caption رئیس جمهوری روسیه در میان وزیران دفاع (راست) و امور خارجه - پوتین دستور کاهش عملیات نظامی در سوریه را صادر کرد

مقامات جمهوری اسلامی همواره بر ادامه حکومت بشار اسد تاکید داشته‌اند و تا پیش از این، دولت روسیه نیز وی را رئیس جمهوری قانونی سوریه دانسته و کناره‌گیری او را مردود دانسته است. با اینهمه، وزیر خارجه ترکیه گفته است که دولت او حضور بشار اسد در دوره انتقالی را نمی‌پذیرد. قرار است در دوره انتقالی، زمینه برگزاری انتخابات آزاد در سوریه و استقرار "دولت مورد نظر مردم" این کشور فراهم شود.

تاکنون، مخالفت گروه‌های مخالف دولت سوریه با حضور بشار اسد در دولت انتقالی از جمله موانع اصلی دستیابی به توافق صلح در سوریه بوده است. گروه‌های مخالف حکومت سوریه گفته‌اند که به بشار اسد اعتماد ندارند.

هفته گذشته، مذاکراتی با شرکت وزیران خارجه ایران، ترکیه و روسیه در مسکو برگزار شد. به گفته وزیر خارجه ترکیه، در آن مذاکرات ایران قبول کرد که تضمین کننده پایبندی دولت سوریه و گروه‌های شیعه متحد آن از جمله حزب‌الله لبنان به تعهداتشان باشد.

دولت ایران هنوز در مورد توافق ترکیه و سوریه بر سر برقراری آتش‌بس اظهار نظری نکرده است.