عمان به ائتلاف اسلامی ضد تروریسم به رهبری عربستان پیوست

پرچم عمان

عمان اعلام کرده است که به "ائتلاف اسلامی ضد تروریسم" پیوسته است.

عمان چهل و سومین کشوری است که به این ائتلاف می‌پیوندد. شماری از کشورهای مسلمان در اواسط سال گذشته میلادی یک ائتلاف اسلامی ضد تروریسم تشکیل داده‌اند که رهبری آن را عربستان سعودی در دست دارد.

عمان در سالهای گذشته روابط بسیار نزدیکی با ایران و عربستان سعودی داشته است، و بسیاری عدم حضور عمان در این ائتلاف را در زمان اعلام تشکیل آن، به تلاش مقامات این کشور برای حفظ رابطه نزدیک با این دو رقیب منطقه‌ای تعبیر کردند.

عمان در برخی از تحولات منطقه‌ای و به ویژه در کمک به گفتگوهای بین ایران و آمریکا، از جمله در مواردی چون آزادی زندانیان محبوس در دو کشور و یا مذاکراتی که در نهایت منجر به معاهده هسته‌ای بین ایران و آمریکا شد، نقش اساسی داشته است.

ائتلاف ضد تروریسم

حق نشر عکس Getty Images
Image caption وزیر دفاع عربستان: این ائتلاف برای هماهنگی اقدامات علیه افراط‌گرایی و تروریسم در عراق، سوریه، مصر و لیبی عمل خواهد کرد

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی به هنگام تشکیل این ائتلاف (۱۵ دسامبر ۲۰۱۵) گزارش کرد که مرکز فرماندهی مشترک این ائتلاف در شهر ریاض مستقر است و هماهنگی و پشتیانی از عملیات نظامی علیه تروریسم و تدوین برنامه‌ها و روش‌های لازم برای پیشبرد هدف ائتلاف را برعهده خواهد گرفت.

بینید: تشکیل "ائتلاف بین‌المللی اسلامی برای مبارزه با تروریسم" به رهبری عربستان سعودی

براساس این گزارش، ائتلاف اسلامی ضد تروریسم در راستای تلاش بین‌المللی برای مقابله با تروریسم و حمایت از صلح و امنیت جهانی، با "کشورهای دوست و صلح دوست و مجامع جهانی" همکاری و هماهنگی خواهد داشت.

محمد بن سلمان، وزیر دفاع عربستان به هنگام تشکیل این ائتلاف گفت که این ائتلاف برای هماهنگی اقدامات علیه افراط‌گرایی و تروریسم در عراق، سوریه، مصر و لیبی عمل خواهد کرد.

ایران، عراق، سوریه ،افغانستان عضو این ائتلاف نیستند.

از زمان تشکیل این ائتلاف، اطلاعات و جزئیات چندانی از نحوه عملکرد آن و یا دست‌آوردهای آن در مبارزه با تروریسم در منطقه منتشر نشده است.

عربستان سعودی همچنین رهبری ائتلاف نظامی برای حمایت از دولت یمن در جنگ با شورشیان حوثی را برعهده دارد.