اوباما روسیه را به اتهام حمله سایبری انتخاباتی تحریم کرد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption باراک اوباما می‌گوید سازمان های امنیتی روسیه در انتخابات آمریکا مداخله کرده اند

باراک اوباما روسیه را به اتهام حمله سایبری علیه کمیته مرکزی حزب دموکرات و ایجاد مزاحمت برای دیپلمات‌های آمریکایی تحریم کرده است. او دو سازمان اطلاعاتی روسیه را تحریم و دستور اخراج ۳۵ 'دیپلمات' روس از ایالات متحده را صادر کرده است.

رئیس جمهور آمریکا پنجشنبه (۲۹ دسامبر) سرویس امنیت فدرال روسیه (اف اس بی) و سازمان اطلاعات ارتش روسیه (جی آر یو) را تحریم کرد. ژنرال کروبوف، رئیس سازمان اطلاعات ارتش و سه معاونش نیز تحریم شده‌اند.

سه شرکت کامپیوتری در کنار یک سازمان دیگر که به ظن آمریکا در آموزش هکر فعال است هم تحریم شدند.

در همین رابطه، ۳۵ دیپلمات روس که آمریکا می‌گوید ماموران اطلاعاتی هستند باید در ظرف ۷۲ ساعت خاک ایالات متحده را ترک کنند.

همچنین مقامات روسیه اجازه ورود به دو ویلای این کشور واقع در ایالت‌های نیویورک و مریلند را نخواهند داشت.

هم زمان، کاخ سفید یک گزارش پلیس فدرال آمریکا (اف بی‌آی) درباره چگونگی حمله سایبری روسیه که به گفته مقامات آمریکایی هدف عمده‌اش حزب دموکرات بود را منتشر کرده است.

باراک اوباما که برای تعطیلات آخر سال میلادی به زادگاهش در ایالت هاوایی سفر کرده طی بیانیه‌ای گفت: «همه آمریکایی‌ها باید از اقدامات روسیه به شدت نگران باشند.»

وی افزود: «این اقدامات پیامد‌ها دارد.»

رئیس جمهوری آمریکا گفت که تصمیم حمله سایبری فقط می‌توانست در بالا‌ترین سطوح دولت روسیه اتخاذ شود - اشاره به نقش احتمالی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در ماجرا.

این در حالیست که مسکو اتهام مداخله در انتخابات آمریکا را یک حرف بی ‌اساس می‌داند.

دیمیتری پسکوف، ‌ سخنگوی رئیس جمهوری روسیه، از تحریم‌های تازه ابراز انزجار کرده و آن‌ را غیرقانونی خوانده است.

او گفت دولت اوباما برای خراب کردن روابط روسیه و آمریکا و ضربه زدن به سیاست خارجی دولت آینده دونالد ترامپ دست به این کار زده است.

اما سناتورهای جمهوریخواه جان مک کین و لینزی گراهام در بیانیه‌ای مشترک از اقدام باراک اوباما استقبال کرده‌اند. این دو چهره محافظه کار از منتقدان سرسخت سیاست‌های ولادیمیر پوتین هستند.

استنی هویر، از رهبران دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا نیز از اقدام کاخ سفید علیه آنچه دخالت بی‌شرمانه روسیه در انتخابات آمریکا خوانده استقبال کرده است.

او ابراز امیدواری کرد که این تدابیر گام اول در یک رشته تحریم علیه روسیه باشد و دولت آینده به ریاست جمهوری دونالد ترامپ تحریم‌های بیشتر علیه مسکو در نظر بگیرد.

دونالد ترامپ با صدور یک بیانیه کوتاه اعلام کرده که زمان آن فرا رسیده که آمریکا انتخابات را پشت سر بگذارد و به مسائل بزرگ‌تر و بهتری فکر کند.

او در عین حال گفته است که در راستای منافع کشور و مردم، هفته آینده با روسای سازمان‌های امنیتی دیدار خواهد کرد تا از واقعیت‌های ماجرا مطلع شود.

آقای ترامپ پیش‌تر تحریم‌های آمریکا علیه روسیه را غیرسازنده خوانده بود.

او همچنین این موضع کاخ سفید که روسیه به طور حساب شده‌ اردوی هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات‌ها، را هدف حملات سایبری قرار داد تا به پیروزی آقای ترامپ کمک کند را رد می‌کند.

در جریان مبارزات انتخاباتی امسال، دونالد ترامپ بارها از آقای پوتین تمجید کرد و وعده داد در صورت پیروزی، با روسیه بیشتر همکاری کند.

ولادیمیر پوتین هم آقای ترامپ را «یک شخصیت خیلی برجسته، و بدون شک بااستعداد» توصیف می کرد.

مطالب مرتبط