رئیس جمهوری فیلیپین: یک مجرم را از هلیکوپتر پایین انداختم

رودریگو دوترته، رئیس جمهوری فیلیپین می‌گوید که مبارزه با فساد و جنایت اولین اولویت او است حق نشر عکس Reuters
Image caption رودریگو دوترته، رئیس جمهوری فیلیپین می‌گوید که مبارزه با فساد و جنایت اولین اولویت او است

رودریگو دوترته، رئیس جمهوری فیلیپین، مسئولان فاسد این کشور را تهدید به بیرون انداختن از هلیکوپتر کرد و گفت قبلا هم این کار را انجام داده است.

آقای دوترته که از سختگیری علیه قانون‌شکنان و قاچاقچیان حمایت می‌کند، گفت: "اگر فاسد باشید، شما را با یک هلیکوپتر به مانیل می‌آورم و از داخل آن بیرون می‌اندازم."

رئیس جمهور فیلیپین پیش از این نیز سابقه گفتن سخنان جنجالی را داشته است. اوایل ماه جاری میلادی نیز رئیس جمهوری فیلیپین گفت زمانی که شهردار بوده به سه نفر تیر خلاص شلیک کرده اما مارتین آدانار، سخنگوی دولت، تلاش کرد سخنان او را تعدیل کند و گفت این صحبت‌ها جدی است اما منظور رئیس جمهور این نبوده که به طور واقعی افراد را کشته است.

بیشتر بخوانید: رئیس جمهوری فیلیپین گفت که 'در کشتن جنایتکاران' دست داشته است

آقای دوترته، که در مورد قربانیان طوفان سه‌شنبه در مناطق مرکزی فیلیپین سخنرانی می‌کرد، در پیامی ویدئویی از دفترش گفت هرکسی کمک‌هایی را که برای قربانیان ارسال می‌شود بدزدد، از هلیکوپتر بیرون پرت می‌کند: "این کار را قبلا انجام داده‌ام و چرا نباید تکرارش کنم؟"

او گفت که قربانی یا قربانیانش گروگانگیر‌هایی بودند که گروگانشان را کشته بودند. هنوز مشخص نیست که این اتفاق در کجا یا چه زمانی رخ داده است.

با این حال امروز پنجشنبه (۲۹ دسامبر) آقای دوترته از سخنان قبلی‌اش فاصله گرفت و گفت: "بیرون انداختن یک نفر از هلیکوپتر؟ حتی اگر حقیقت داشته باشد هم من نمی‌گویم." رئیس جمهوری فیلیپین پیش از این نیز سابقه تکذیب سخنانش را داشته است.

آقای دوترته پیش از این نیز از کشتن افراد به دست خودش سخن گفته بود. حدود دو هفته پیش، رئیس جمهوری فیلیپین به بی‌بی‌سی گفت هنگام تصدی سمت شهرداری داوائو، یکی از شهرهای این کشور، سه متهم به تبهکاری را کشته است.

او گفت: "حدود سه نفر از آن‌ها را کشتم... نمی‌دانم چند گلوله از اسلحه‌ام به بدن آن‌ها شلیک کردم. این اتفاق افتاده و نمی‌توانم درباره‌اش دروغ بگویم."

آقای دوتراته چند روز قبل از آن و در جمع تجار برجسته فیلیپین در مانیل نیز گفته بود با موتور در شهر داوائو دور می‌زده و "دنبال درگیری می‌گشتم تا ببینم می‌توانم کسی را بکشم."

آقای دوترته که گفته می‌شود از طرفدران کشتن خلافکاران است حدود دو دهه شهردار داوائو، در جنوب فیلیپن بوده و در دوران تصدی او میزان جرم و جنایت به میزان قابل توجهی پایین بود.

او به عنوان رئیس جمهوری نیز اعلام کرد می‌خواهد ریشه مواد مخدر و فساد را در فیلیپین بکند و در این راه اگر لازم باشد زندگی میلیون‌ها نفر را هم خواهد گرفت.

از ماه می گذشته که آقای دوترته به ریاست جمهوری انتخاب شد و علیه مواد مخدر اعلام جنگ کرد، گفته می‌شود که پلیس و ماموران دولتی فیلیپین حدود ۶۰۰۰ نفر را کشته‌اند.

سازمان‌های حقوق بشری و سیاستمداران مخالف، خواهان پاسخگویی رئیس جمهوری شده‌اند اما او کماکان از محبوبیت زیادی بین رای‌دهنده‌هایی که خواهان پاک شدن کشورشان هستند، برخوردار است.

موضوعات مرتبط