آغاز اجرای تواق آتش بس جدید در سوریه

حق نشر عکس AP
Image caption این توافق در پی مذاکرات روسیه،‌ ترکیه و ایران به دست آمده است اما ترکیه می گوید نقش ایران در تضمین اجرای آن مشخص نیست

توافق آتش بس سراسری بین حکومت سوریه و ائتلافی از گروه‌های شورشی به اجرا درآمده است.

ارتش سوریه می‌گوید که از نخستین دقیقه روز جمعه (۳۰ دسامبر) این توافق را اجرا کرده است.

با این حال، گزارش‌ها از وقوع درگیری‌های پراکنده بین نیروهای دولتی و شورشیان در برخی نواحی از جمله حما واقع در شرق سوریه حکایت دارد.

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) و جبهه فتح شام (جبهه نصرت سابق) جزو توافق آتش‌بس نیستند. این توافق در پی مذاکرات روسیه،‌ ترکیه و ایران به دست آمده است.

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، گفته که ترکیه و روسیه اجرای توافق را تضمین می‌کنند ولی نقش ایران در تضمین آتش‌بس مشخص نیست.

او گفت که گروه‌های خارجی، از جمله حزب الله لبنان باید از سوریه خارج شوند، موضعی که احتمالا ایران با آن مخالف است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، روز پنجشنبه از حصول این توافق خبر داد.

او گفت: «سه سند امضا شده است. اولین سند، میان دولت سوریه و مخالفان مسلح، درباره آتش‌بس در قلمرو جمهوری عربی سوریه است. سند دوم درباره مجموعه اقدامات و تدابیر لازم برای حفظ آتش‌بس است.»

آقای پوتین افزود: «سند سوم هم بیانیه‌ای مبنی بر آمادگی برای مذاکرات صلح سوریه است.»

ائتلاف ملی سوریه، جبهه‌ای متشکل از بعضی گروه‌های مخالف، امضای توافقی با میانجیگری روسیه و ترکیه را تایید کرده است.

احمد رمضان، سخنگوی این ائتلاف، به خبرگزاری فرانسه گفت که ائتلاف «از آتش‌بس حمایت می‌کند و از همه طرف‌ها می‌خواهد به آن پایبند باشند.»

به گفته آقای رمضان، دو گروه قدرتمند احرار شام و جیش اسلام هم توافق را امضا کرده‌اند. ارتش آزاد سوریه هم امضای توافق را تایید کرده است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در مکالمه‌ای تلفنی با همتای روس خود از برقراری آتش‌بس در سوریه استقبال کرده است.

روسیه می گوید که همچنان به «مبارزه با تروریسم بین‌المللی در سوریه» ادامه می‌دهد اما حضور نظامی خود در این کشور را کاهش خواهد داد.

مقامات روسیه همچنین ابراز امیدواری کرده اند که رئیس جمهوری آینده آمریکا (دونالد ترامپ) از این توافق حمایت کند.

موضوعات مرتبط