روسیه: به تحریم‌های آمریکا واکنش نشان خواهیم داد

حق نشر عکس AFP
Image caption ده‌ها دیپلمات روسیه باید تا روز یکشنبه سفارت این کشور در واشنگتن و کنسولگری اش در شهر سانفرانسیسکو را ترک کنند

روسیه می‌گوید به تحریم‌های آمریکا و اخراج دیپلمات‌هایش از خاک این کشور واکنش نشان خواهد داد و برای واشنگتن 'ناراحتی‌های جدی' ایجاد خواهد کرد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، پنجشنبه (۲۹ دسامبر) روسیه را به اتهام حمله سایبری علیه کمیته مرکزی حزب دموکرات و ایجاد مزاحمت برای دیپلمات‌های آمریکایی تحریم کرد. دولت وی در مجموع نه شخص حقیقی و حقوقی از جمله دو سازمان اطلاعاتی روسیه را تحریم و دستور اخراج ۳۵ «دیپلمات» روس از ایالات متحده را صادر کرد.

آمریکا می‌گوید سازمان‌های جاسوسی روسیه هزاران ایمیل دستیاران هیلاری کلینتون را در اختیار سایت افشاگر ویکی لیکس قرار دادند تا انتشار آن‌ها در اوج کارزار انتخاباتی امسال بر شانس پیروزی نامزد دموکرات‌ها اثر بگذارد.

روسیه اتهام مداخله در انتخابات آمریکا را یک حرف بی‌اساس می‌داند.

دیمیتری پسکوف، ‌سخنگوی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، از تحریم‌های تازه ابراز انزجار کرده و آن‌ را غیرقانونی خوانده است.

او وعده داد که بر اساس اصل عمل متقابل، روسیه در عرصه‌های مشابه «ناراحتی‌های جدی» برای آمریکا ایجاد کند.

این سخنگو در عین حال گفت که مسکو برای تلافی کردن عجله‌ای ندارد.

دیمیتری پسکوف گفت: «این تصمیمات توسط پرزیدنت اوباما گرفته شد اما تا سه هفته دیگر ترامپ رئیس جمهور خواهد شد. مسلم است که این مسائله به نحوی در نظر گرفته خواهد شد.»

از طرف دیگر، دونالد ترامپ با صدور یک بیانیه کوتاه اعلام کرده که زمان آن فرا رسیده که آمریکا انتخابات را پشت سر بگذارد و به مسائل بزرگ‌تر و بهتری فکر کند.

او در عین حال گفته است که در راستای منافع کشور و مردم، هفته آینده با روسای سازمان‌های امنیتی آمریکا دیدار خواهد کرد تا از واقعیت‌های ماجرا مطلع شود.

آقای ترامپ پیش‌تر تحریم‌های آمریکا علیه روسیه را غیرسازنده خوانده بود.

او همچنین این موضع کاخ سفید که روسیه به طور حساب شده‌ اردوی هیلاری کلینتون را هدف قرار داد تا به پیروزی آقای ترامپ کمک کند را رد می‌کند.

در جریان مبارزات انتخاباتی امسال، دونالد ترامپ بار‌ها از آقای پوتین تمجید کرد و وعده داد در صورت پیروزی، با روسیه بیشتر همکاری کند.

ولادیمیر پوتین هم آقای ترامپ را «یک شخصیت خیلی برجسته، و بدون شک بااستعداد» توصیف می‌کرد.

هیلاری کلینتون، ترامپ را دست نشانده پوتین لقب داده بود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آمریکا می گوید روسیه به نفع دونالد ترامپ علیه حزب دموکرات دست به حمله سایبری زده

«تصمیم در بالا‌ترین سطوح»

آمریکا پنجشنبه سرویس امنیت فدرال روسیه (اف اس بی) و سازمان اطلاعات ارتش روسیه (جی آر یو) را تحریم کرد. ژنرال کروبوف، رئیس سازمان اطلاعات ارتش و سه معاونش نیز تحریم شده‌اند.

سه شرکت کامپیوتری در کنار یک سازمان دیگر که به ظن آمریکا در آموزش هکر فعال است هم تحریم شدند.

در همین رابطه، ۳۵ دیپلمات روس که آمریکا می‌گوید ماموران اطلاعاتی هستند باید در ظرف ۷۲ ساعت خاک ایالات متحده را ترک کنند.

همچنین مقامات روسیه اجازه ورود به دو ویلای این کشور واقع در ایالت‌های نیویورک و مریلند را نخواهند داشت.

هم زمان، کاخ سفید یک گزارش پلیس فدرال آمریکا (اف بی‌آی) درباره چگونگی حمله سایبری روسیه را منتشر کرد.

بنا بر این گزارش، هکرهای روسیه دو بار به طور جداگانه در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ میلادی اقدام به حمله سایبری علیه «یک حزب» کرده بودند.

باراک اوباما که برای تعطیلات آخر سال میلادی به زادگاهش در ایالت هاوایی سفر کرده طی بیانیه‌ای گفت: «همه آمریکایی‌ها باید از اقدامات روسیه به شدت نگران باشند. این اقدامات پیامد‌ها دارد.»

رئیس جمهوری آمریکا گفت که تصمیم حمله سایبری فقط می‌توانست در بالا‌ترین سطوح دولت روسیه اتخاذ شود - اشاره به نقش احتمالی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در ماجرا.

تحریم‌های تازه علیه روسیه واکنش گسترده اعضای کنگره آمریکا را در پی داشته است.

سناتورهای جمهوریخواه جان مک کین و لینزی گراهام در بیانیه‌ای مشترک از اقدام باراک اوباما استقبال کرده‌اند. این دو چهره محافظه کار از منتقدان سرسخت سیاست‌های ولادیمیر پوتین هستند.

استنی هویر، از رهبران دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا نیز از اقدام کاخ سفید علیه آنچه دخالت بی‌شرمانه روسیه در انتخابات آمریکا خوانده استقبال کرده است.

او ابراز امیدواری کرد که این تدابیر گام اول در یک رشته تحریم علیه روسیه باشد و دولت آینده به ریاست جمهوری دونالد ترامپ تحریم‌های بیشتر علیه مسکو در نظر بگیرد.

برخی از دموکرات‌ها در کنگره خواهان تشکیل یک هیات تحقیقاتی ویژه برای رسیدگی به اتهام دخالت روسیه در انتخابات آمریکا شده‌اند. همچنین شمار زیادی از قانونگذاران آمریکایی از همین حالا می‌گویند باید تحریم‌های شدیدتری علیه مسکو در نظر گرفته شود.