انتقاد نخست‌وزیر بریتانیا از اظهارات جان کری درباره اسرائیل

کری ترزا می حق نشر عکس AFP

دفتر نخست‌وزیری بریتانیا از گفته‌های وزیر خارجه آمریکا خطاب به نخست‌وزیر اسرائیل انتقاد کرده است.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا، دولت بنیامین نتانیاهو را "دست راستی‌ترین دولت در تاریخ اسراییل" توصیف کرده بود.

سخنگوی ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، می‌گوید "درست نبود" متحدی که دولتش به شکل دموکراتیک انتخاب می‌شود، اینطور مورد حمله قرار بگیرد.

وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا از آقای نتانیاهو انتقاد کرده و گفته بود که "افراطی‌ترین عناصر" دولت ائتلافی او سیاست‌های اسرائیل را شکل می‌دهند. بر همین اساس آقای کری ابراز تردید کرده بود که دولت اسرائیل بر خلاف گفته‌هایش واقعا به دنبال ایده "دو کشور مستقل" فلسطین و اسرائیل باشد. اینجا بیشتر بخوانید.

پیش از اظهارات آقای کری، آمریکا بر خلاف رویه معمول، قطعنامه شورای امنیت علیه شهرک‌سازی‌های اسرائیل را وتو نکرده بود. اقدامی که باعث انتقاد شدید اسرائیل و تنش در روابط دو کشور شد.

بریتانیا در شورای امنیت به این قطعنامه رای مثبت داده بود.

دفتر نخست‌وزیری بریتانیا می‌گوید با جان کری در این زمینه موافق است که "تنها راه صلح پایدار در خاورمیانه تشکیل دو کشور مستقل است."

اما سخنگوی خانم می تاکید کرده است که "شهرک‌سازی تنها مشکل در این زمینه نیست."

حق نشر عکس Reuters

'تنها مساله'

سخنگوی نخست‌وزیر بریتانیا گفت: "ما فکر نمی‌کنیم که فقط با تمرکز کردن بر یک مشکل، یعنی ساخت و ساز شهرک‌های یهودی‌نشین، بتوانیم درباره صلح مذاکره کنیم. واضح است که مشکل اسرائیل و فلسطینیان عمیق‌تر است."

به گزارش روزنامه گاردین، چاپ بریتانیا، وزارت خارجه آمریکا هم در واکنش، از این موضع‌گیری دفتر نخست وزیر بریتانیا "ابراز تعجب" کرده است.

این روزنامه به نقل از یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا نوشته است که موضع‌گیری جان کری هم راستا با مواضع بریتانیا در قبال مذاکرات صلح و رای مثبت بریتانیا به قطعنامه شورای امنیت علیه شهرک‌سازی اسرائیل است. به گفته وزارت خارجه آمریکا، دولت‌های آلمان، فرانسه، کانادا و ترکیه و شماری از کشورهای خلیج [فارس] هم از رای ممتنع آمریکا به قطعنامه تمجید کرده‌اند.

دونالد ترامپ، رییس جمهور منتخب آمریکا، که ماه آینده کار خود را شروع می‌کند، از این سیاست دولت اوباما در قبال اسرائیل انتقاد کرده است.

بریتانیا امیدوار است که با دولت جمهوری‌خواه آمریکا که روی کار می آید، روابط دوستانه‌ای برقرار کند.

اوایل ماه جاری، کیم دروچ، سفیر بریتانیا در واشنگتن، گفت که ترزا می و دونالد ترامپ می‌توانند "ادامه دهنده میراثی" باشند که زمانی مارگارت تاچر و رونالد ریگان در طول روابط بسیار نزدیک دو کشور در دهه ۱۹۸۰ پایه گذاشتند.

مطالب مرتبط