جبهه فتح شام توافق آتش‌بس سوریه را محکوم کرد

حق نشر عکس AP
Image caption یکی از شبه نظامیان جبهه فتح شام

جبهه فتح شام (جبهه نصرت سابق) توافق آتش‌بس سوریه را محکوم کرده و آن را مقدمه‌ای برای تداوم حکومت سوریه دانسته است. این گروه اسلام‌گرای افراطی، که یکی از قویترین گروه‌های مسلح درگیر در جنگ داخلی سوریه است، گفته است که به جنگ با نیروهای وفادار به بشار اسد ادامه می‌دهد.

حسام الشافعی، سخنگوی جبهه فتح شام، گفته است که این گروه در مذاکرات منتهی به آتش‌بس حضور نداشته، به کسی هم نمایندگی حضور از جانب خود را نداده و توافق آتش‌بس را هم امضا نکرده است.

روز پنجشنبه پس از اعلام خبر توافق آتش‌بس از طرف ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، سخنگوی یکی از گروه‌های شورشی گفت که جبهه فتح شام هم در توافق گنجانده شده است. این در حالی است که مقام‌های سوریه و روسیه گفته بودند توافق آتش‌بس شامل گروه‌های "تروریستی" موسوم به دولت اسلامی (داعش) و جبهه فتح شام (نصرت سابق) نمی‌شود.

از نیمه شب ۳۰ دسامبر به وقت محلی و آغاز روز جمعه آتش‌بسی سراسری در سوریه برقرار شده است. گزارش‌ها از سوریه حاکی از آن است که آتش‌بس در سوریه عمدتا برقرار بوده و تنها چند مورد درگیری پراکنده پیش آمده است.

جبهه نصرت، شاخه القاعده در سوریه، چند ماه پیش همزمان با اعلام جدایی از القاعده نام خود را به جبهه فتح شام تغییر داد. در درگیری‌های شدید چند ماه اخیر در حلب گروه‌های شورشی مختلف می‌گفتند با وجود اختلاف نظر با این گروه با آن در نبرد حلب متحد هستند.

سخنگوی جبهه فتح شام از این انتقاد کرد در توافق آتش‌بس هیچ اشاره‌‌ای به "سرنوشت اسد" نشده است. او با "اشغالگر" خواندن روسیه از اینکه این کشور در مقام ضامن آتش‌بس قرار داده شده انتقاد کرده است.

یک گروه عمده اسلام‌گرای دیگر یعنی احرار شام هم گفته است که "ملاحظاتی" درباره توافق آتش‌بس داشته و آن را امضا نکرده است. این گروه توضیح بیشتری درباره موضع خود نداد. "ملاحظات" احرار شام در حالی مطرح می‌شود که خبرگزاری‌ها از قول مقام‌های روسی نوشته‌اند که احرار شام یکی از گروه‌های مسلح عمده‌ای است که آتش‌بس را پذیرفته‌اند.

روسیه روز شنبه توافق آتش‌بس را در قالب پیش‌نویس قطعنامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل می‌برد.

موضوعات مرتبط