گزارش درگیری ها در سوریه علیرغم شروع آتش بس

فعالان مخالف گفتند که محل دوما در نزدیکی دمشق هدف حملات دولتی قرار گرفته است حق نشر عکس Reuters
Image caption فعالان مخالف گفتند که محل دوما در نزدیکی دمشق هدف حملات دولتی قرار گرفته است

علیرغم آتش بس سراسری در سوریه که در ساعت نخست روز جمعه شروع شد نبرد میان نیروهای دولتی و شورشیان در بخش هایی از سوریه ادامه یافته است.

گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است گفت درگیری های شدید و حملات هوایی در استان شمالی حما گزارش شده است.

این گروه گفت که همچنین ناحیه "وادی بردی" در نزدیکی دمشق هم بمباران شده است. ارتش سوریه بمباران این ناحیه را تکذیب کرد.

ترکیه و روسیه که آتش بس با میانجیگری آنها به دست آمده هنوز واکنشی نشان نداده اند.

گروه های جهادی رقیب، داعش و جبهه فتح شام، و همچنین شبه نظامیان کرد "یگان های مدافع خلق" مشمول این طرح نیستند. هدف این آتش بس از سرگیری مذاکرات صلح در قزاقستان در ماه آینده است.

گزارش درگیری ها ساعاتی پس از شروع آتش بس در نیمه شب جمعه به وقت محلی (۲۲:۰۰ گرینیوچ در روز پنجشنبه) منتشر شد.

دیدبان حقوق بشر سوریه گفت که جنگنده های دولتی در طول روز جمعه ۱۶ حمله هوایی در نواحی تحت کنترل شورشیان در بخش های روستایی شمال حما انجام داده اند.

کمیته های هماهنگی محلی (ال سی سی) که شبکه ای فعالان مخالف است گفت که شهر کوچک حلفایا هدف گرفته شده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption آتش بس یک هفته پس از افتادن حلب به دست نیروهای دولتی اجرا می شود

دیدبان حقوق بشر سوریه و کمیته های هماهنگی محلی نبردهایی را در وادی بردی، در کوه های شمال غربی دمشق، گزارش دادند.

آنها گفتند که هلی کوپترهای ارتش به روستای بسیمه و مواضع تحت کنترل شورشیان و جهادی های متحد آنها از گروه فتح شام حمله کرده اند. جبهه نصرت در ماه ژوئیه پس از قطع روابط با القاعده به فتح الشام تغییر نام داد.

یک واحد رسانه ای ارتش سوریه گلوله باران وادی بردی را تکذیب کرد و گفت قصد مخالفان این است که بگویند دولت به آتش بس متعهد نیست.

سازمان ملل با ابراز نگرانی درباره نبرد در وادی بردی در روز پنجشنبه گفته بود که در این نبردها عمدا چشمه های آب مورد استفاده ۴ میلیون سکنه ناحیه دمشق هدف گرفته شده است.

کمیته های هماهنگی محلی همچنین گزارش داد که گلوله باران نیروهای دولتی باعث تلفاتی در دوما در شرق غوطه در نزدیکی دمشق شده است.

عبدالکفه احمدو، آموزگاری که در یکی محله های حلب زندگی می کرد و اخیرا آنجا را تخلیه کرد، گفت به آتش بس امیدوار نیست.

حق نشر عکس Reuters
Image caption حلب شاهد شدیدترین نبردها در جنگ داخلی سوریه بوده است

او به بی بی سی گفت: "شب ها می توانم کمی بهتر بخوابم و از ترس از جایم نپرم. اما قبلا آتش بس های زیادی بوده که دوامی نیاورده."

"به عقیده من (نیروهای دولتی) از این فرصت برای آماده کردن نیروهایشان استفاده می کنند و هواپیماهایشان را تعمیر می کنند و بعد دوباره ما را هدف می گیرند."

همزمان مقام های ارتش ترکیه گفتند که هواپیماهای روسیه سه حمله علیه اعضای داعش در اطراف شهر کوچک شمالی الباب انجام داده اند.

به نظر می رسد این اولین حملات هوایی روسیه در حمایت از شورشیان مورد حمایت ترکیه با هدف پس گرفتن آخرین پایگاه داعش در استان حلب باشد.

روسیه از سپتامبر ۲۰۱۵ حملات هوایی در سوریه در حمایت دولت بشار اسد را شروع کرد درحالی که ترکیه از مخالفان حمایت کرده است.

موضوعات مرتبط