سازمان خیریه برای پناهجویان ایسلند جشن سال نو می‌گیرد

حق نشر عکس (SOPHIA GROVES/GETTY IMAGES)
Image caption ریکیاویک، پایتخت ایسلند در زمستان

ایسلند خودرا برای طوفانهای شدید در زمستان آماده می کند اما کارگران موسسه های خیریه در این کشور امیدوارند با میزبانی یک مهمانی سال نو برای پناهجویان در ریکیاویک، پایتخت، به قلبهای آنان گرمی ببخشند.

تورون اولافسدوتر، مدیر سازمان خیریه موسوم به آکری، می گوید این ایده تابستان که در یونان کار می‌کرد، به فکرش رسید.

سازمان آکری از طریق شبکه های اجتماعی برای خرید و توزیع مواد غذایی در روز عید رمضان برای پناهجویان مسلمان در یک اردوگاه در نزدیکی مرز مقدونیه پول جمع آوری کرد. او می گوید با اقدامی مشابه پول کافی برای جشن سال نو جمع کرده است.

او به یک روزنامه ایسلندی گفته است که شورای ریکیاویک برایشان تالار شهر را که رو به دریاچه است، اجاره کرده است.

او می افزاید: "این خوب است که مردم نوعی سرگرمی داشته باشند و خود را دوباره انسان احساس کنند. هر روز برای پناهجویان منتظر، به کندی می‌گذرد. پناهجویانی که منتظر شنیدن نتیجه درخواست پناهندگی‌شان هستند."

او می گوید، که شب سال نو می تواند ساعاتی تلخ برای افراد رنج کشیده باشد. "این اقدام به این افراد نشان می دهد که آنها ارزشمند هستند و جامعه ما از آنان استقبال می کند."

حضور پناهجویان که تعدادشان حدود ۸۰۰ نفر برآورد می شود، در کشوری با جمعیت کمتر از ۳۵۰ هزار نفر، تنش هایی ایجاد کرده است.

فعالان حقوق پناهجویان می گویند سرعت بررسی درخواست های پناهندگی سریع نیست و مهاجران احتمالی آینده شکایت می کنند که در این دوره انتظار، اجازه کار کردن ندارند.

سازمان آکری از طریق شبکه های اجتماعی از داوطلبان برای برگزاری مراسم تجلیل از سال نو کمک خواسته است. این جشن شامل پذیرایی با کیک، قهوه و برنامه های ویژه سرگرمی برای کودکان است. تا کنون به این سازمان بیش از ۴۰ پیشنهاد کمک رسیده است.

خانم اولافسدوتر به رسانه ها گفته است که مشکل اصلی هنوز تدارک وسیله نقلیه برای انتقال مهاجرانی است که برخی در مناطق دورافتاده اسکان داده شده‌اند. با این حال او امیدوار است تا شب برگزاری جشن اتوبوس به اندازه کافی پیدا کند.

موضوعات مرتبط