تهدید شورشیان به پایان دادن به آتش بس با دولت سوریه

حق نشر عکس Reuters
Image caption ارتش آزاد می گوید که مناطقی در حومه دمشق هدف حمله نیروهای دولتی قرار گرفته است

"ارتش آزاد سوریه" و دیگر گروه های شورشی این کشور با صدور بیانیه ای هشدار دادند اگر نیروهای دولتی حمله به مناطق تحت کنترل آنها را متوقف نکنند، به آتش بس با دولت خاتمه خواهند داد.

ارتش آزاد سوریه و متحدانش در این بیانیه به روسیه تا ساعت ۱۸ امروز به وقت گرینویچ (۱۱ و نیم به وقت تهران) "وقت داده اند" که حملات نیروهای دولتی را متوقف کنند. این گروه ها گفته اند که در صورت متوقف نشدن حملات ارتش، موافقتنامه آتش بس را متنفی خواهند دانست.

این موضع گیری، در آستانه تشکیل جلسه شنبه ۳۱ دسامبر (۱۱ دی) شورای امنیت سازمان ملل برای بحث بر سر قطعنامه پیشنهادی روسیه در مورد آتش بس سوریه انجام شده است.

ارتش آزاد سوریه می گوید نیروهای دولتی با نقض آتش بس، منطقه "وادی بردی" در شمال غربی دمشق را بمباران کرده اند. تخمین زده می شود که در این منطقه، حدود ۱۰۰ هزار غیرنظامی گیر افتاده باشند.

ارتش سوریه بمباران وادی بردی را تکذیب کرده است. یک واحد رسانه ای ارتش سوریه گفته قصد مخالفان از اعلام بمباران این منطقه آن است که دولت را به نقض آتش بس متهم کنند.

سازمان ملل پیشتر، با ابراز نگرانی درباره نبرد در وادی بردی گفته بود که در جریان حملات اخیر، چشمه های آب مورد استفاده ۴ میلیون سکنه ناحیه دمشق عمدا هدف گرفته شده است.

ترکیه و روسیه، که آتش بس با میانجیگری آنها به دست آمده، هنوز واکنشی به ادعای بمباران این منطقه نشان نداده اند.

گروه های جهادی داعش و جبهه فتح شام، و همچنین شبه نظامیان کرد "یگان های مدافع خلق" مشمول طرح آتش بس نیستند. هدف آتش بس، زمینه سازی برای انجام مذاکرات صلح در قزاقستان در ماه آینده عنوان شده است.

گروه "دیدبان حقوق بشر سوریه"، مستقر در بریتانیا، گفته است که جنگنده های دولتی همچنین در طول روز جمعه، ۱۶ حمله هوایی را به نواحی تحت کنترل شورشیان در بخش های روستایی شمال حما انجام داده اند.

کمیته های هماهنگی محلی (ال سی سی) که شبکه ای فعالان مخالف است نیز، مدعی شده که ارتش شهر کوچک حلفایا را هدف قرار داده است.