'کد هک‌کننده روسی' در کامپیوتر یک نیروگاه برق آمریکایی

Electricity substation, undated image حق نشر عکس Getty Images
Image caption مقام‌های ورمونت می‌گویند در حال همکاری با نهادهای دولتی برای پیشگیری از نفوذ هکرها به سیستم کنترل نیروگاهند

مسئولان یک نیروگاه برق در ایالت ورمونت آمریکا می‌گویند روی یکی از کامپیوترهای دستی خود کدهای هک‌کننده‌ای که به هکرهای روسی نسبت داده می‌شود مشاهده کرده‌اند.

نیروگاه برق برلینگتون گفته برای جلوگیری از انتقال این کدها به سرعت اقدام کرده‌اند. لپ‌تاپی که گفته شده کدها بروی آن پیدا شده‌اند به شبکه کنترل نیروگاه متصل نبوده است.

بنابر این گزارش، نیروگاه برلینگتون از سوی دستگاه‌های دولتی نسبت به وجود کدهای "گریزلی استپ" که به هکرهای روسی نسبت داده می‌شود، هشدار دریافت کرده بود.

این رویداد هم‌زمان با اخراج ۳۵ دیپلمات روسیه از آمریکا صورت گرفت که در دو روز پیش کاخ سفید دستور آن را صادر کرده بود؛ علت اخراج این دیپلمات‌ها ادعای دولت آمریکا مبنی بر دخالت روسیه در هک کردن ایمیل‌های حزب دموکرات و ستاد انتخاباتی هیلاری کلینتون، نامزد این حزب در انتخابات نوامبر گذشته بوده است.

ادعایی که مسکو آن را همواره رد کرده و گفته هیچ اقدامی از سوی دولت روسیه برای دخالت در انتخابات گذشته ریاست‌جمهوری صورت نگرفته است.

با وجود این، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، با تمجید از ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، پرهیز او از اخراج متقابل دیپلمات‌های آمریکایی را ستود.

نیروگاه برق برلینگتون اعلام کرده با همکاری نهادهای دولتی در حال ردگیری این بدافزار است تا نسبت به پیشگیری از نفوذ آن در سیستم کنترل این نیروگاه مطمئن شود.

حق نشر عکس AP
Image caption پیتر شاملین، فرماندار دموکرات ایالت ورمونت خبر پیدا شدن این کدهای هک کننده در نیروگاه برق ایالتش را اعلام کرد