داعش 'اگر بتواند به بریتانیا حمله شیمیایی می‌کند'

حق نشر عکس Alamy
Image caption پلیس اتحادیه اروپا می‌گوید شواهدی مبنی بر علاقمندی داعش به استفاده از سلاحهای شیمیایی یا بیولوژیک در اروپا وجود دارد

یک مقام امنیتی در بریتانیا در مورد احتمال تلاش گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) برای حمله شمیایی به این کشور هشدار داده است.

بن والاس، مسئول امور امنیتی در کابینه بریتانیا گفت که گرچه هنوز توطئه مشخصی در این مورد شناسایی نشده، اما به هر حال هدف داعش کشتار جمعی است.

آقای والاس در مصاحبه با هفته‌نامه ساندی‌تایمز، تلاش داعش برای استفاده از گازهای سمی در عراق و سوریه را یادآوری کرد و گفت که "آنها هیچگونه مشکل اخلاقی در مورد استفاده از سلاحهای شیمیایی ندارند ... و اگر بتوانند، در این کشور (بریتانیا) هم حتما استفاده خواهند کرد."

او همچنین به گزارش یوروپل، پلیس اتحادیه اروپا، اشاره کرد که از وجود شواهدی مبنی بر علاقمندی داعش به استفاده از سلاحهای شیمیایی یا میکروبی در اروپا حکایت دارد.

آقای والاس به ساندی‌تایمز گفت: "آرزو و هدف دولت اسلامی یا داعش، بدون تردید کشتار گروهی است. آنها می‌خواهند تا جایی که می‌توانند عده بیشتری را وحشت‌زده کنند و به عده بیشتری هم آسیب برسانند."

او افزود که مقامهای مراکش، در جریان یورشی که در ماه فوریه به یک هسته مخفی داعش داشتند، موادی را کشف و ضبط کرده‌اند که برای ساخت بمب یا یک "عامل سمی مرگبار" قابل استفاده بوده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پلیس بریتانیا هم زمان با جشن سال نو تدابیر امنیتی را در لندن تشدید کرده است.

"دشمن درونی"

آقای والاس همچنین در مورد "دشمنی داخلی" هشدار داد و گفت که گروه‌های تروریستی، روسیه و عاملان حملات سایبری سعی دارند در داخل دولت، ارتش و شرکت‌های تجاری عمده، "خائن‌هایی" را نفوذ دهند.

این مقام امنیتی بریتانیا اضافه کرد که "تهدید از جانب عوامل به اصطلاح خودی، واقعی است و همین الان که صحبت می‌کنیم عده‌ای سعی دارند همین کار را بکنند."

ماه پیش رئیس سازمان اطلاعات مخفی بریتانیا، ام‌آی۶، در مورد بی‌سابقه بودن ابعاد تهدیدهای تروریستی علیه بریتانیا هشدار داد.

الکس یانگر گفته بود که سرویسهای اطلاعاتی و امنیتی بریتانیا از ماه ژوئن تا به حال ۱۲ توطئه تروریستی را خنثی کرده‌اند که منشاء بسیاری از این تهدیدها، عراق و سوریه بوده است.

به گفته آقای یانگر تهدید حملات سایبری و تلاش برای اخلال در دموکراسی "روز به روز خطرناکتر می‌شود."

موضوعات مرتبط