دیپلمات‌های اخراجی روسیه خاک آمریکا را ترک کردند

حق نشر عکس Getty Images
Image caption یک هواپیمای مسافربری خطوط روسیا، امروز دیپلمات‌های اخراجی و اعضای خانواده آنها را از آمریکا خارج کرد

همزمان با روز نخست سال جدید میلادی، سی و پنج دیپلمات اخراجی روسیه به همراه اعضای خانواده‌شان با یک هواپیمای اختصاصی روسی، خاک آمریکا را ترک کردند.

این دیپلمات‌ها در پی حکم باراک اوباما، رئیس جمهوری، و در واکنش به آنچه کاخ‌سفید نقش مسکو در هک‌کردن کامپیوترهای حزب دموکرات و ایمیل‌‎های هیلاری کلینتون، نامزد این حزب عنوان می‌کند، صورت گرفت.

روز یکشنبه (اول ژانویه - ۱۲ دی) یک مقام سفارت روسیه تایید کرد که هفتاد و پنج نفر از دیپلمات‌ها و اعضای خانواده آنها با پروازی اختصاصی خاک ایالات متحده را ترک کرده‌اند.

این در حالی است که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، بدون در نظر گرفتن اقدامی تلافی‌جویانه گفته نمی‌خواهد "درگیر یک عمل دیپلماتیک غیرمسئولانه‌ای" شود و ترجیح می‌دهد برای حرکت در مسیر ترمیم روابط مسکو و واشنگتن تا بر سر کار آمدن دونالد ترامپ صبر کند.

تصمیمی که مورد ستایش آقای ترامپ هم قرار گرفت و رئیس جمهوری منتخب آمریکا آن را "بسیار هوشمندانه" ارزیابی کرد.

حق نشر عکس AP
Image caption آقای ترامپ در حاشیه میهمانی سال نو به خبرنگاران گفت اطلاعات جدیدی را روز سه‌شنبه یا چهارشنبه هفته جاری فاش می‌کند

آقای ترامپ که از ابتدا نیز نسبت به صحت و سقم گزارش نهادهای امنیتی و اطلاعاتی آمریکا همچون سیا اظهار تردید کرده بود، در حاشیه میهمانی سال نو به خبرنگاران گفت او چیزهایی می‌داند که "دیگران از آن بی‌خبرند".

او همچنین در پاسخ به خبرنگاران گفت این اطلاعات را در یکی از روزهای سه‌شنبه یا چهارشنبه هفته جاری فاش خواهد کرد.

"من می‌دانم هک کردن چیست. و می‌دانم که خیلی سخت است که واقعا فهمید پشت آن چه کسی بوده."

رئیس جمهوری منتخب آمریکا که تا سه هفته دیگر وارد کاخ‌سفید می‌شود، گفته برای اطمینان از حفظ اسرار نباید به کامپیوترها اعتماد کرد.

"اگر چیز مهمی است باید آن را روی کاغذ نوشت و با پیک ارسال کرد، مثل روزگاران گذشته. چرا که هیچ کامپیوتری امن نیست."