رئیس جمهور فرانسه برای دیدار با سربازان فرانسوی به عراق رفته است

فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه حق نشر عکس Reuters

فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه، برای دیدار با نیروهای نظامی این کشور در عراق به بغداد سفر کرده است.

حدود ۵۰۰ سرباز فرانسوی در ائتلاف بین‌المللی مبارزه با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در عراق حضور دارند.

بر اساس گزارشها از عراق آقای اولاند در سخنانی خطاب به سربازان فرانسوی گفت که مبارزه با داعش در خاک عراق از فعالیتهای تروریستی در فرانسه نیز جلوگیری می‌کند.

آقای اولاند در مرکز ضد تروریسم در بغداد این سخنان را اظهار کرد.

نیروهای فرانسوی در این مرکز آموزش نیروهای ویژه عراق را برعهده دارند.

گفته می‌شود که تعدادی از نیروهای ویژه فرانسوی در عملیات علیه داعش با هدف بیرون راندن آنها در موصل فعالیت دارند.

در تابستان سال ۲۰۱۴، شهر موصل هدف حمله شبه‌نظامیان داعش قرار گرفت و نیروهای دولتی مستقر در این شهر به سرعت از برابر مهاجمان گریختند و شهر را به آنان واگذار کردند.

پس از تصرف موصل بود که داعش اعلام کرد در سرزمین‌های اشغالی در عراق و سوریه "دولت اسلامی" را تشکیل داده و با اعلام رهبری و خلافت ابوبکر البغدادی، از مسلمانان جهان خواست با او بیعت کنند.

پیش از سفر به عراق آقای اولاند در پیامی به مناسبت سال نو میلادی بر مبارزه با آنچه که وی معضل تروریسم خواند، چه در فرانسه و چه در خارج از خاک این کشور، تاکید کرد.

آقای اولاند همچنین یاد قربانیان حوادث تروریستی فرانسه در سال گذشته میلادی از جمله کشته‌شدگان حادثه جشن‌های روز ملی فرانسه (ژوییه ۲۰۱۶) را گرامی داشت.

بیشتر بخوانید:

+ 'حمله تروریستی' با کامیون در جنوب فرانسه، دست‌کم ۸٤ کشته بر جای گذاشت

+ عامل حمله نیس چه کسی است؟

پیشتر و در اوایل ماه دسامبر سال گذشته میلادی آقای اولاند، در نطقی تلویزیونی اعلام کرد که در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده شرکت نخواهد کرد. آقای اولاند گفت در چهار سال و نیم گذشته با خلوص و صداقت به فرانسه خدمت کرده اما تصمیم گرفته در انتخابات پیش رو که قرار است در سال جاری میلادی برگزار شود، نامزد نشود.

موضوعات مرتبط