پلیس اسرائیل از بنیامین نتانیاهو در رابطه با اتهام رشوه‌گیری بازجویی می‌کند

حق نشر عکس AFP
Image caption بنیامین نتانیاهو پیش از آنکه مورد بازجوئی قرار بگیرد، متهم‌ کنندگانش را مسخره کرد

پلیس اسرائیل از بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشور، در رابطه با اتهامات فساد مالی بازجویی می‌کند.

رسانه‌های اسرائیلی می‌گویند این اقدام پس از آن انجام می‌شود که پلیس اطلاعات تازه‌ای از یک منبع نزدیک به آقای نتانیاهو دریافت کرد.

بنا بر گزارش‌ها، پلیس مظنون است که آقای نتانیاهو هدایای گران‌بهایی دریافت کرده باشد.

بازجویی از نخست وزیر اسرائیل به دستور آویخای مندلبلیت، دادستان کل کشور، انجام می‌شود که بعد از تحقیقات مقدماتی حالا پرونده کیفری را رسما به جریان انداخته است.

یک تیم کارآگاهان پلیس عصر دوشنبه (دوم ژانویه) به محل سکونت رسمی نخست وزیر اسرائیل در بیت المقدس رفت. صفحه تیره رنگی در مقابل منزل آقای نتانیاهو قرار داده شد تا خبرنگاران و عکاسان نتوانند ورود بازجوها را ثبت کنند.

جزئیات زیادی از پرونده منتشر نشده است؛ با این حال، این ماجرا چند روز است در اسرائیل بازتاب گسترده‌ای داشته است.

'هدیه‌های با ارزش '

روزنامه اسرائیلی هاآرتص گزارش داده که آقای نتانیاهو ده‌ها هزار شکل (واحد پول اسرائیل) از سرمایه داران اسرائیلی و خارجی دریافت کرده است که می‌تواند خلاف قانون بوده باشد.

این در حالیست که نخست وزیر اسرائیل، این اتهامات را بی‌اساس می‌داند.

او در یک جلسه اعضای حزب خود (لیکود) گفت: «ما گزارش رسانه‌ها را دیده‌ایم و متوجه شادی و شعف در استودیوی‌های شبکه‌های تلویزیونی هستیم. اما من می‌خواهم به شما بگویم: برای جشن گرفتن عجله نکنید. قبلا هم گفته‌ام، الان هم می‌گویم: شما به انتشار گزارش‌های ناموثق ادامه خواهید داد و ما هم به ادامه رهبری کشور اسرائیل.»

حق نشر عکس AP
Image caption اهود اولمرت، نخست وزیر پیشین اسرائیل به جرم فساد مالی به زندان محکوم شده است و در حال حاضر دوران حبس ۱۸ ماهه خود را سپری می‌کند

+بیشتر بخوانید: ایهود اولمرت به دلیل خیانت در امانت و کلاهبرداری مجرم شناخته شد

چهره‌های مخالف دولت در اسرائیل خواهان کناره گیری آقای نتانیاهو از قدرت شده‌اند.

تساحی هانگبی، از اعضای کابینه و حزب لیکود روز یکشنبه این هفته به خبرنگاران گفت: «من ۳۰ سال است که نخست وزیر را می‌شناسم. با شخصیت‌اش خوب آشنا هستم. شکی ندارم که از تمام اتهام‌ها و ادعا‌ها تبرئه خواهد شد. نتانیاهو مرد صادق و درستکاری است.»

بنیامین نتانیاهو - ۶۷ ساله - اکنون چهارمین دوره نخست وزیری‌اش را می‌گذارند.

او و همسرش سارا نتانیاهو چند بار در گذشته هم در مورد مسائل مالی و هزینه‌های محل اقامت نخست وزیر مورد تحقیقات قرار گرفته‌اند، اما هیچ‌گاه رسما تفهیم اتهام نشده و تحت پیگرد قانونی قرار نگرفته‌اند.

آقای نتانیاهو اولین نخست وزیر اسرائیل نیست که در مظان اتهامات مالی قرار می‌گیرد.

اهود اولمرت، نخست وزیر پیشین اسرائیل، در حال حاضر دوران حبس ۱۸ ماهه خود را پشت سر می‌گذارد. او به جرم فساد مالی، از جمله دریافت رشوه، گناهکار شناخته شده بود.

موضوعات مرتبط